1 2 3 4 5

Kimation

Kimation, inaczej krajnik, w architekturze starożytnej Grecji często stosowany ornament roślinny, malowany lub rzeźbiony. W każdym z głównych porządków architektonicznych w Grecji przybierał inne formy.

W porządku doryckim występował wariant określany jako kima recta, czyli kimation wklęsły. Składa się na nie szereg czworobocznych liści. Ornament te zdobił głowice kolumn w antach a także ściany (zobacz też: świątynia grecka).

W porządku jońskim występował ornament jajownik, czyli wole oczy. W pasie ornamentalnym na przemian ułożone były soczewkowate, owalne liście i wąskie, lancetowate. Jajownik umieszczano na echinusie, a także jako pas oddzielający części belkowania, pomiędzy architrawem a fryzem, fryzem a gzymsem, a także pod simą.

W porządku korynckim wykorzystywano albo taki sam wzór jak w jońskim, albo kimation lesbijski. Ten ostatni (kima rewersa) składał się z sercowatych stylizowanych liści z wewnętrznymi podziałami.

Kimation przejęła także architektura starożytnego Rzymu, był stosowany także w późniejszych epokach, w renesansie, baroku, klasycyzmie.

Powiązane hasła: meander, ornament, świątynia grecka, świątynia rzymska

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: architektura klasyczna, kimation, ornament
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.