Kiosk

Kiosk we współczesnym budownictwie to potocznie niewielki pawilon o funkcji handlowej, służący np. do sprzedaży prasy, wyrobów cukierniczych czy warzyw. Kiosk jest z reguły jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony. Wiele tego rodzaju obiektów nie jest związanych trwale z podłożem, mogą być one przewożone i instalowane w różnych miejscach. Kioski takie mają lekką konstrukcję i niewielką powierzchnię. Zwykle ściana z jednej strony jest w dużej części przeszklona.

W architekturze Bliskiego Wschodu kiosk to mały pałacyk – pawilon, charakteryzujący się na wpół otwartą, lekką bryłą z prześwitami zapewniającymi swobodny przepływ powietrza. Niektóre z nich były otwarte od jednej strony, inne miały kilka ażurowych ścian. Takie bogato dekorowane budowle budowano w krajach islamskich, w Turcji i krajach bałkańskich, Persji, Egipcie, Indiach począwszy od XIII wieku. Służące wypoczynkowi budowle wznoszono w ogrodach, w pobliżu sadzawek czy fontann.

Kioskiem nazywano także rodzaj lekkiej altany wzorowanej na wschodnich budowlach, często bogato zdobionej ornamentami. Altany tego rodzaju miały dach oparty na słupkach. Przestrzeń pomiędzy podporami była pusta albo wypełniona ażurową, zwykle drewnianą kratą. Kioski były budowlami ogrodowymi obecnymi w wielu europejskich ogrodach okresu romantyzmu. Inspiracją dla ich twórców były kioski tureckie, m.in. ze Stambułu.

Powiązane hasła: ogród francuski, ogród angielski, pawilon ogrodowy

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Iran, kiosk, pawilon, Turcja
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.