Kolankowa ścianka

Ścianka kolankowa to określenie ściany, zwykle stosunkowo niskiej, która została dobudowana na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku. Dobudowa ta ma na celu podniesienie dachu. W ten sposób powiększana jest powierzchnia użytkowa poddasza, gdyż powstaje możliwość zagospodarowania przestrzeni tuż przy ścianach zewnętrznych. Na poddaszu pod dachem skośnym z połaciami schodzącymi do poziomu posadzki przestrzeń na obrzeżach pomieszczenia jest trudna do wykorzystania ze względu na niewielką wysokość, zwykle umożliwia to przeznaczenie jej na cele magazynowe (szafki, schowki). Podniesienie dachu rozwiązuje ten problem.
Wysokość ścianki kolankowej może wynosić kilkadziesiąt lub więcej centymetrów. Najczęściej w zaadaptowanych do celów mieszkaniowych poddaszach wysokość ta mieści się w przedziale wysokość 80-120 cm. Takie rozwiązanie narzuca konieczność doświetlenia poddasza oknami połaciowymi lub oknami w lukarnach. Niekiedy budowane są też ścianki wyższe, przekraczające wysokość 2 metrów, co umożliwia zastosowanie standardowego okna osadzonego w ściance kolankowej. W poddaszach o funkcji niemieszkalnej wysokość ścianki z reguły nie przekracza 70 cm. Głównym powodem jej zastosowania jest wówczas zwykle podniesienie połaci dachu nad oknami ostatniej kondygnacji.

Powiązane hasła: kalenica, poddasze, strych, wieniec,

Autor: KZ
Data publikacji: 24.11.2016 13:28
Tagi: poddasze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.