Komora

Komora (przestarzałe) to określenie niewielkiego, pomocniczego pomieszczenia w pałacu, dworze szlacheckim, rezydencji. Zwykle nie było ogrzewane i nie miało okna. Służyło do przechowywania strojów, butów i dodatków. Przebierano się w nim. W tym znaczeniu komora to staropolski odpowiednik garderoby.

Komora - budownictwo ludowe

Tym samym terminem określano też małe, nieogrzewane pomieszczenie w chacie czy wiejskim domu, spełniające funkcję magazynu, spiżarni, składu sprzętów. Do komory wchodziło się zwykle z sieni, w wielu chatach nie miała bezpośredniego połączenia z częścią mieszkalną. Niekiedy miała dodatkowe wyjście prowadzące na zewnątrz, do obejścia.
Wewnętrzne drzwi do komory były zwykle zamykane. Jeśli zaopatrzona była w okno, to zwykle małe, czasem zabezpieczone kratą. Komora traktowana była jako pomieszczenie pomocnicze, w wielu chłopskich chałupach zamiast podłogi miała klepisko. Niekiedy komora służyła także jako miejsce do spania.
Wyposażenie składało się z półek, kołków do zawieszania sprzętów, skrzyni na cenniejsze przedmioty.

Powiązane hasła: alkierz, biała izba, chałupa, komnata,

Autor: KZ
Data publikacji: 4.07.2016 16:44
Tagi: budownictwo ludowe
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.