Korek

Korek to naturalny materiał, produkowany z kory dębów korkowych m.in. w Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech. Korek jest lekki, elastyczny, niepalny, nieprzepuszczalny dla gazów i cieczy, nieaktywny chemicznie, niepodatny na pleśnienie. Składa się z martwych, wielobocznych komórek kory o cienkich ściankach wy-pełnionych powietrzem. Gaz stanowi ok. 90% objętości korka. Ciężar właściwy korka mieści się w przedziale 190 - 250 kg/m3.

Pęcherzykowata struktura i trwałość nadają korkowi dobre właściwości izolacyjne. Współczynnik przewodzenia ciepła to ok. 0,038-0,040 W/(mK). Korek jest przy tym odporny na wysoką temperaturę bardziej niż np. styropian.

Z korka produkowane są panele, płyty i maty do izolacji akustycznej i termicznej ścian, podłóg oraz sufitów domów. Jest surowcem do produkcji tablic korkowych, a także okładzin ściennych (por. boazeria) i materiałów podłogowych. Korek jest ciepły w dotyku.
Do wad korkowych podłóg należy cena, podtność na punktowy nacisk, a także blaknięcie powierzchni. Niewielka jest paleta kolorów. Ze względu na właściwości izolacyjne, nie jest zalecany w przypadku wnętrz z ogrzewaniem podłogowym.

Korek uważany jest za materiał zgodny z ideami zrównoważonego rozwoju. Jest biodegradowalny, jego pozyskiwanie nie wymaga wycinania drzew, jest surowcem odnawialnym, a plantacje drzew korkowych mają korzystny wpływ na środowisko.

Powiązane hasła: izolacje, styropian, wełna mineralna, wełna szklana


Czytaj także
Korek w warsztacie designera >>

Autor: KZ
Data publikacji: 30.12.2015 17:04
Tagi: architektura wnętrz, korek
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.