Kreml

Kreml to nazwa warownego grodu w ruskich miastach, usytuowanego na wzniesieniu i ufortyfikowanego. W obrębie umocnień znajdowały się najważniejsze budynki reprezentacyjne i użytkowe, w tym pałac władcy, cerkwie, arsenały, spichlerze, koszary i inne obiekty (por. akropol, cytadela). Pierwotne kremle otoczone były wałami ziemnymi z palisadami i fosą. Wewnątrz tego obronnego pierścienia mieściły się budowle drewniane.

Murowane umocnienia i budowle zaczęły odgrywać rolę dopiero w XVI wieku. W ich budowę angażowano często zagranicznych specjalistów. Przykładem takiej przebudowy może być kreml moskiewski, rozbudowany znacząco na początku XVI stulecia według projektów architektów włoskich.

W XVIII wieku rozbudowa miast, a przede wszystkim rozwój techniki wojskowej, zwłaszcza artylerii sprawiły, że kremle straciły swoje znaczenie militarne. Pozostały jednak ośrodkami władzy, pełniąc funkcje reprezentacyjne.
Najbardziej znany jest kreml moskiewski, z licznymi soborami i budynkami państwowymi. Kremle istniały jednak także w wielu innych miastach ruskich, między innymi w Nowogrodzie Wielkim, Kazaniu, Smoleńsku, Suzdaniu i innych miastach. Niektóre kremle znajdują się – niekiedy zachowane w niewielkim stopniu – poza terytorium obecnej Rosji.

Powiązane hasła: cerkiew, cytadela, twierdza

Autor: KZ
Data publikacji: 24.02.2016 10:27
Tagi: architektura Rosji
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.