Kruszywo

Kruszywo to materiał mineralny naturalny lub otrzymywany sztucznie, stosowany głównie do produkcji zapraw budowlanych i betonów oraz do budowy dróg. Kruszywo naturalne może być pozyskiwane bezpośrednio, np. żwir wydobywany w żwirowniach, otoczaki rzeczne i inne. Taki materiał określa się jako kruszywo naturalne pierwotne. Kruszywo łamane uzyskuje się przez rozdrobnienie naturalnych kamieni.  

Kruszywa sztuczne uzyskuje się poprzez spiekanie glin, pyłów, łupków, albo też przez przeróbkę szlaki - żużla. Kruszywa pozyskuje się także przez recykling odzyskanych materiałów budowlanych – np. kamienia, ceglanego gruzu i innych.

W zależności od potrzeb w budownictwie stosuje się kruszywo o różnym uziarnieniu. Poszczególne frakcje różnią się wielkością ziaren. Powszechnie stosowane rodzaje kruszywa to między innymi wypełniacze (ziarno mniejsze niż 0,063 mm), kruszywa drobne (do 4 mm), grube (powyżej 4 mm).
Kruszywo uzyskuje się z różnych rodzajów skał. Do wyrobu lastriko używa się miękkich skał, takich jak wapień. Niekiedy dla uzyskania dekoracyjnego efektu stosuje się kruszywo barwne, także wielokolorowe.

Przy produkcji betonowych elementów wymagających znacznej odporności na ściskanie używa się kruszywa ze skał o dużej wytrzymałości, takich jak granit.
Niekiedy specjalne zastosowania wymagają użycia innych materiałów. Elementy z betonu osłonowego przeznaczone do elektrowni atomowych ma zatrzymywać albo osłabiać wysokoenergetyczne promieniowanie, jako kruszywa używa się w nich tzw. kruszyw ciężkich takich jak magnetyt i baryt.

Powiązane hasła: beton, keramzyt, tłuczeń, zaprawa, żelbet

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: kruszywo
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.