Kryptoportyk

Kryptoportyk, czyli portyk pozorny jest pomieszczeniem na planie wydłużonego prostokąta. W odróżnieniu od portyku, jest zabudowany ze wszystkich stron. Kolumny podtrzymujące dach są umieszczone obok muru, albo z nim połączone (por. kolumna uwięzła, półkolumna).
W architekturze starożytnego Rzymu kryptoportyk był najczęściej pomieszczeniem częściowo zagłębionym w ziemi, przy czym poziom gruntu znajdował się w połowie albo trzech czwartych wysokości ściany. Pomieszczenia pod ziemią mogły służyć jako chroniące przed niepogodą przejście, albo np. jako magazyn towarów, którymi handlowano w ulokowanych w pobliżu sklepach. W podziemnych salach panował chłód, ułatwiający przechowywanie żywności (por. spichlerz).
Ponad kryptoportykiem znajdował się w wielu obiektach właściwy portyk.
W nowożytnej architekturze ogrodowej kryptoportyk mógł odgrywać rolę podziemnego, ukrytego przejścia.
Kryptoportyk mógł być doświetlony od góry za pomocą otworów w sklepieniu.

Przykłady: kryptoportyk Nerona w Rzymie (częściowo zachowany), krypoportyk w papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo we Włoszech, tzw. Dom z kryptoportkiem w Pompejach

Powiązane hasła: architektura Rzymu starożytnego, forum, hypocaustum, willa rzymska,

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: architektura Rzymu, kryptoportyk, portyk
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.