1 2 3 4 5

Kwiaton

Kwiaton to dekoracyjny element, wieńczący pinakiel, szczyt, iglicę lub baldachim ornament w postaci pęku kwiatów lub liści, albo pojedynczy kwiat, zwykle o kilku rozwiniętych płatkach. Może  zawierać dodatkowe elementy, jak stylizowane liście akantu, motywy zoomorficzne, przedstawienia figuralne (głowa ludzka).  Właściwy kwiaton może być otoczony liśćmi, ułożonych zwykle na kilku poziomach.
Kwiatony były elementem dekoracyjnym stosowanym szczególnie często w okresie gotyku – w architekturze, a także wyposażeniu wnętrz, zwłaszcza kościołów. Szczególnym bogactwem form wyróżniają się kwiatony z francuskich katedr XIII wieku. Dekoracyjne walory tego motywu wykorzystywali także projektanci tworzący w stylu neogotyckim.

Powiązane hasła: gotyk, maswerk, ornament, pinakiel, rozeta, rybi pęcherz, żabka,


Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: kwiaton, ornament
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.