Latarnia

Latarnia to nadbudówka, najczęściej walec z oknami albo ażurowymi ścianami, umieszczony na szczycie kopuły, zwykle przykryty hełmem. Otwory w ścianach cylindra mogą być wypełnione przeszkleniami, niekiedy witrażem; wpadające przez nie światło wpada do wnętrza, doświetlając wnętrze. Latarnie budowane były najczęściej na planie koła, niekiedy jednak spotykane są również plany wieloboczne.
Latarnie wieńczyły budowle przede wszystkim w renesansie i baroku, wówczas też przyjmowały najbardziej rozbudowane formy.

Latarnia to także nazwa specjalnej nadbudówki nad klatką schodową lub innym pomieszczeniem, zapewniająca lepsze oświetlenie. Takie obiekty wznoszono szczególnie chętnie w XIX wieku, urozmaicając bryłę budynku i uzyskując efekt dekoracyjny.

Powiązane hasła: bęben, kopuła, latarnia morska, latarnia umarłych, oculus,

Przykłady: latarnia w Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu w Krakowie, kościół bernardynów w Krakowie, kościół Chrystusa Króla w Toruniu, zwieńczenie baptysterium we Florencji, latarnia bazyliki św. Piotra w Rzymie,


Zdjęcia: Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: kopuła, latarnia
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.