Listwa

Listwa w budownictwie ma kilka znaczeń. To wąski, płaski element dekoracyjny w postaci pasa, dzielący ścianę pionowo albo poziomo; może być niewielkim gzymsem albo lizeną, np. wymodelowanym w tynku.

Listwą nazywa się również wykończenie ściany w miejscu, w którym styka się ona z podłogą. Miejsce połączenia i szczelinę między powierzchnią podłogi a pionową ścianą zakrywa i maskuje profilowany element.

Tzw. listwa przymykowa zakrywa z kolei miejsce styku dwóch skrzydeł okiennych. Miejsce, w którym została zamontowana (prawe lub lewe skrzydło) decyduje o kolejności otwierania. Listwa przymykowa stosowana jest na większą skalę od drugiej połowy XIX stulecia, zastępując słupki okienne.

W najszerszym znaczeniu listwa to dowolny element o wydłużonym, płaskim kształcie i niewielkiej grubości; przede wszystkim cienka deseczka drewniana, ale też pas sztywnego tworzywa sztucznego czy metalowy płaskownik.

Powiązane hasła: listwa dylatacyjna, listwa oświetleniowa, lizena

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: listwa
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.