1 2 3 4 5

Luksfery

Luksfery (liczba pojedyncza – luksfer) to rodzaj szklanej kształtki budowlanej o bryle zbliżonej do prostopadłościanu. Luksfery używane są do wypełniania konstrukcji ściennych lub stropowych, można z nich budować przepuszczające światło ściany wewnętrzne lub zewnętrzne. W zależności od potrzeb używa się luksfer ze szkła przezroczystego albo barwionego. Wersje kolorowe mogą być wytwarzane ze szkła barwionego w masie, albo zawierać barwne wypełnienie. Pierwszy wariant daje trwały kolor, drugi – większe możliwości, bardziej różnorodne i efektowne kolory, ale barwa nie zawsze jest trwał i niekiedy pod wpływem światła słonecznego traci intensywność.

Szklane ścianki bloku mogą być gładkie albo fakturowane. Kształtki produkuje się metodą tłoczenia. Dwie połówki bryły tłoczone są oddzielnie, a następnie łączone na gorąco.

Dwa typy kształtek wyróżnia się ze względu na zarys powierzchni czołowej; są to kwadralit (kwadratowa płaszczyzna) i rotalit (okrągła).

Najczęściej występujące wymiary to 19 x 19 x 8 cm,  24 x 24 x 8 cm, 24 x 11,5 cm lub 19 x 9 cm x 8 cm.
Luksfery używane są we współczesnej architekturze od początku XX wieku.

Luksfery łączy się za pomocą specjalnej zaprawy o większej niż standardowa elastyczności. Dzięki temu kruchy materiał nie pęka przy zmianach temperatur. Zazwyczaj grubość spoiny sięga 10 mm. Luksfery w ściankach działowych najczęściej osadzane są w sztywnej ramie, wykonanej np. ze stalowych ceowników, przy czym szczelina między ramą a kształtkami ma około 20 mm. Wypełnienie szczeliny wełną mineralną albo innym materiałem ściśliwym daje większą trwałość ścianki. Szkło i metal mają różną rozszerzalność termiczną, połączone sztywno z metalem luksfery mogą popękać.
Zaprawa stosowana jest jako tradycyjny środek. We współczesnej architekturze stosuje się także  metodę bezzaprawową, z wykorzystaniem profili drewnianych, z PCW lub aluminiowych, a także metodę mieszaną, z profilami z PCW i zaprawą.

Luksfery stosowane są do budowy ścianek działowych, stropów w niedoświetlonych wnętrzach, okien, świetlików. Popularne w krajach o łagodnym klimacie, w krajach o surowych zimach stosowane rzadziej ze względu na złe parametry w zakresie izolacji termicznej. Wyjątkową cechą kształtek szklanych jest połączenie przezroczystości i wysokiej dźwiękoszczelności.  Luksfery wykorzystywane były często w architekturze modernizmu, m.in. do oświetlania klatek schodowych.

Autor: KZ
Data publikacji: 12.01.2015 14:33
Tagi: architektura współczesna, luksfery
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.