Majdan

Majdan – obecnie rzadko używane, przestarzałe określenie placu, przede wszystkim wiejskiego targowiska, wolnej przestrzeni w obozie wojskowym, dziedzińca w fortecy czy warowni, także miejskiego placu handlowego. Termin bywa używany również jako określenie stosunkowo niewielkiej przestrzeni, takiej jak podwórze w wiejskim gospodarstwie. Słowo majdan pochodzi z języka tureckiego, w którym oznacza plac, miejsce zgromadzeń; określenie przejęte także w innych krajach związanych z kulturą islamu (plac Midan Tahrir w Kairze, Fateh Maidan w indyjskim mieście Hajderabad i inne).  

W przeszłości majdanem oznaczał także polanę utworzoną przez wykarczowanie części lasu. Na takich polanach odbywała się produkcja węgla drzewnego i potażu, a także obróbka pozyskiwanego w pobliżu drewna. Duże połacie pozbawionego drzew terenu przeznaczano często pod uprawę czy zmieniano w pastwiska, co wiązało się z zakładaniem nowych osad. Stąd też pochodzą nazwy wielu miejscowości we wschodniej części Rzeczpospolitej, a także nazwy lokalnych placów, takich jak plac Niepodległości w Kijowie.


Powiązane hasła: dziedziniec, plac, sioło, osada, urbanistyka

Autor: KZ
Data publikacji: 7.01.2016 13:08
Tagi: urbanistyka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.