1 2 3 4 5
  • Kunsthaus Graz Muzeum

    Blobitektura

    Blobitektura – z ang. Blobitecture, neologizm używany w odniesieniu do brył o płynnych, organicznych kształtach, przykładów współczesnej ...

Mandapa

Mandapa to w hinduistycznych (niekiedy także buddyjskich  czy dzinistycznych) świątyniach otoczony kolumnadą dziedziniec, pomieszczenie poprzedzające sanktuarium (garbhagriha), pawilon z płaskim dachem czy plac z budynkami o funkcji sakralnej. Przestrzeń ta jest przeznaczona do odprawiania publicznych rytuałów, tańców czy odmawiania modlitw, dostępnych dla ogółu wiernych w odróżnieniu od samego sanktuarium. Może być uznawana za przestrzęń analogiczną do narteksu w sakralnej architekturze Zachodu.
Mandapa i garbhagriha z reguły sąsiadują ze sobą, może je łączyć prostokątne pomieszczenie przejściowe, antarala.  
Mandapa często otoczona jest kolumnadą, niejednokrotnie bardzo rozbudowaną (kilkaset kolumn) i dekoracyjną dzięki efektownej dekoracji rzeźbiarskiej.

Terminem mandapa określa się również indyjskie świątynie w całości wykute w skale (np. Somabara Mandapa, świątynia Wisznu w Kapilesvara, Indie), a niekiedy także tymczasowe przestrzenie o charakterze sakralnym, takie jak platformy czy namioty, w których organizowane są hinduistyczne ceremonie religijne, np. śluby.

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: architektura indyjska, mandapa
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.