Maureska

Maureska, moreska – rodzaj płaskiego ornamentu, w architekturze europejskiej rozpowszechnionego w renesansie, podobnie jak ornament groteskowy. Maureska składa się ze skomplikowanych układów wici roślinnej, ujętej płasko, stylizowanej, zazwyczaj ułożonych w symetryczne kompozycje (minimum jedna oś symetrii, często dwie), wypełniające najczęściej pola o określonych kształtach – prostokąta, koła, wieloboku.   
Maureska wyróżnia się płynną linią i skomplikowanym rysunkiem.

Maureska wywodzi się z dekoracyjnej sztuki greckiej. Ornament ze sztuki hellenistycznej został przejęty przez artystów islamskich. Zakaz tworzenia przedstawień figuralnych doprowadził do rozkwitu islamskiej sztuki dekoracyjnej, w tym maureski. Dekoracyjne kompozycje zostały od „Maurów” przejęte przez Hiszpanów, a z półwyspu Iberyjskiego wzory przejęli artyści włoscy i europejscy. Niektórzy badacze wskazują też na rolę Wenecji jako na pośrednika kontaktów z Orientem.
Maureski stosowano w architekturze i rzemiośle artystycznym renesansu. Dekorowano nimi tkaniny, motyw pojawiał się m.in. w intarsjach.

Autor: KZ
Zdjęcia: Polona
Data publikacji: 27.01.2015 11:40
Tagi: historia architektury, maureska, ornament
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.