Mezzanino

Mezzanino (rzadko mezanin) – półpiętro, rodzaj antresoli, zazwyczaj mieszczącej się pomiędzy parterem a pierwszym piętrem, może też być ostatnią kondygnacją budynku. Zwykle traktowane jest jako mniej reprezentacyjna część budynku, w porównaniu np. z piano nobile. Mezzanino służyło jako część domu mieszcząca pokoje służby, pokoje dzieci albo gościnne. W takiej funkcji mezzanino (najwyższa, niska kondygnacja) występowało np. w architekturze palladiańskiej, zarówno we włoskich willach, jak brytyjskich nawiązaniach.

Włoskie słowo mezzanino pochodzi od mezzano – środkowy, wiąże się z lokalizacją tej części budynku.
Termin używany jest też w innych, poza polskim, językach, także w szerszym kontekście. W języku angielskim mezzanine to zarówno „służebna” kondygnacja opisana powyżej, jak i antresola z lożami VIP na współczesnych stadionach sportowych; metalowa konstrukcja powiększająca przestrzeń użytkową, często możliwa do zdemontowania i ponownego złożenia w innym miejscu w fabryce czy zakładzie; antresola w sklepie.

Autor: KZ
Data publikacji: 2.02.2015 11:49
Tagi: Barok, historia architektury
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.