Monostyl

Monostyl to rodzaj budowli w formie pojedynczej kolumny. Obiekty takie służyły jako pomniki (por. łuk triumfalny), niekiedy obiekty związane z kultem.

Monostylem jest np. kolumna Trajana w Rzymie, wzniesiona w 113 roku. Budowla ta ma wysokość przeszło 39 metrów. Od zewnątrz trzon kolumny pokryty jest w całości pasowym reliefem z płaskorzeźbionymi scenami z wojen dackich. Wewnątrz trzonu znajduje się spiralna klatka schodowa prowadząca od pomieszczenia w piedestale kolumny do platformy na szczycie. Uznawana za jeden z najcenniejszych pomników rzymskich kolumna Trajana doczekała się w XIX wieku naśladownictw. Na wzór rzymskiego zabytku wybudowano w Londynie kolumnę Nelsona, zaś w Paryżu na placu Vendome kolumnę Napoleona.

Inne przykłady antycznych monostyli to kolumna Marka Aureliusza w Rzymie, bizantyjska kolumna Fokasa na forum romanum, niezachowana kolumna Antonina Piusa.


Powiązane hasła: architektura starożytnej Grecji, architektura starożytnego Rzymu, filar, kolumna, kolumna rostralna, pilaster

Autor: KZ
Data publikacji: 15.02.2016 10:40
Tagi: architektura Rzymu, kolumna
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.