Namiot

Namiot to rodzaj tymczasowego, przenośnego schronienia. Ta tymczasowa budowla zbudowana jest z tkaniny, skóry, arkuszy elastycznego tworzywa lub innego materiału, rozpiętych na ramie oraz systemie lin. Małe namioty mogą być przenoszone z miejsca na miejsce przez jedną osobę. Niektóre zaawansowane, współcześnie produkowane modele ważą mniej niż kilogram. Przenośne namioty produkowane są w różnych wielkościach, dla jednej lub kilku osób. Produkowane są także większe i cięższe modele, służące kilkunastu i więcej osobom (namioty harcerskie, wojskowe, przenośne domy dla ofiar klęsk żywiołowych itd.), największe, jak namioty cyrkowe mają wielkość dużych pawilonów i mieszczą równocześnie setki osób.

Historia namiotu

Namioty o różnej konstrukcji były co najmniej od epoki brązu popularne wśród ludów koczowniczych. Do czasów współczesnych służą między innymi mieszkańcom Mongolii i Beduinom jako przenośne domy. Powłoka w najdawniejszych namiotach często wykonywana była ze skóry. Zaletami tego materiału są m.in. trwałość, wiatro- i wodoodporność, główną wadą natomiast znaczny ciężar. Skórzanych namiotów używali jeszcze rzymscy legioniści (por. architektura starożytnego Rzymu).
Lżejsze namioty wykonywano z płótna. W obu rozwiązaniach materiał rozpięty był na lekkiej konstrukcji z drewnianych słupków i z lin.

Współczesne namioty

Współcześnie używane są namioty wykonane z różnych materiałów, głównie lekkich tworzyw syntetycznych. Do najpopularniejszych form należą igloo (por. igloo), tradycyjne namioty z dwuspadowym dachem, tunel, geoada zbliżona kształtem do kopuły, a także konstrukcje hybrydowe. Większość popularnych namiotów ma konstrukcję samonośną. Stelaż wykonany jest z włókna szklanego albo aluminium. Namioty mogą być jedno- lub dwupowłokowe. Druga wersja oznacza większą wagę, zazwyczaj także nieco dłuższy czas rozstawienie namiotu, ale też wyższy komfort.

Artykuły w Archiramie:
Dziesięć nietypowych namiotów


Powiązane hasła: dom, jurta, pawilon, pawilon ogrodowy, szałas, tipi.

Autor: KZ
Zdjęcia: Polona, domena publiczna
Data publikacji: 5.08.2015 10:24
Tagi: bryła, namiot
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.