Neorenesans

Neorenesans – jeden z nurtów historyzmu, rozwijający się w architekturze XIX wieku. Styl nawiązywał do architektury renesansowej, przede wszystkim w dekoracji, w mniejszym stopniu w ukształtowaniu bryły budynku czy architekturze wnętrz. Neorenesans rozwijał się w drugiej połowie XIX wieku, równolegle z innymi prądami historyzmu (np. neobarok). Jego początki wiążą się z „odkryciem” wartości architektury renesansowej przez publicystów i teoretyków, takich jak John Ruskin. Zaprojektowany przez Charlesa Barrego Travellers Club w Londynie był jednym z pierwszych neorenesansowych budynków na Wyspach Brytyjskich (ukończony 1832). 

Największą popularność neorenesans zyskał w latach 70. i 80. XIX wieku, wyszedł z mody u schyłku XIX stulecia. Najbujniej architektura neorenesansowa rozwinęła się w krajach niemieckojęzycznych. Miało to związek z rozwojem badań nad historią sztuki – dyscyplina ta w nowoczesnej formie narodziła się właśnie na niemieckich uniwersytetach. W Wiedniu całe ulice i ciągi kamienic dekorowano w stylu neorenesansowym, a właściwie eklektycznej mieszance elementów z różnych epok, z przewagą renesansu. Stylistyka neorenesansowa był też wykorzystywana w innych krajach europejskich i Ameryce.

Neorenesans nawiązywał do lokalnych odmian architektury Odrodzenia, z krajów niemieckich, Niderlandów, Italii. Na Wyspach Brytyjskich widoczny był wpływ architektury palladiańskiej.
Kostium neorenesanowy pojawiał się najczęściej na elewacjach budynków użyteczności publicznej, takich jak biblioteki czy muzea, sporadycznie także w architekturze sakralnej – kościoły budowano raczej w stylu neogotyckim czy neobarokowym.

Jednym z najbardziej znanych propagatorów stylu był architekt Gottfried Semper.
W Polsce wśród najważniejszych architektów projektujących budynki neorenesansowe byli Henryk Marconi, projektant siedziby Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego z lat 1854-1858,  Józef Huss (Dom Pod Gryfami przy placu Trzech Krzyży w Warszawie z charakterystycznymi glorietami, 1886). Interesującymi realizacjami polskiego neorenesansu są ratusze, m.in. w Bystrzycy Kłodzkiej, Jaworze czy Kamiennej Górze.

Autor: KZ
Data publikacji: 10.02.2015 14:53
Tagi: historia architektury, historyzm, renesans
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.