Płytka ceramiczna

Cienka płytka wykonana z gliny, talku, pisaku oraz innych dodatków mineralnych, poddawane procesowi wypalania w temperaturze 1000-1300°C, mogą mieć różne kolory, kształty i zastosowanie (element dekoracyjny, budowlany, na podłogi, jako okładziny itp.), płytki wykorzystywane na pokrycia dachowe nazywane są dachówkami, wyróżnia się wiele ich rodzajów zależnie od kształt, proces produkcji, zastosowane składniki itp. Dachówka flamandzka jest asymetryczna, o profilu w kształcie litery S; dachówka hiszpańska jest półkolista lub lekko stożkowata, by można ją było układać na przemian grzbietem do góry o do dołu, dachówki klasyczne to tegula i imbrex zaś dachówka marsylska charakteryzuje się różnymi kształtami i grubościami oraz brzegami ułatwiającymi połączenia. 

Zdjęcia: Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: dach, dachówki, dekoracja, płytka ceramiczna
 • Warszawskie Filtry z miedzianym dachem Odtwórz
  TVrama

  Warszawskie Filtry z miedzianym dachem

  Miedziany dach, wieńczący budynek warszawskich Filtrów, ma za zadanie korespondować z zabytkowym charakterem kompleksu Filtrów.

  • skomentuj
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.