Porządek toskański

Porządek toskański to jeden z porządków architektonicznych antyku, charakterystyczny dla architektury starożytnego Rzymu. Uważany jest za lokalną odmianę porządku doryckiego (por. architektura starożytnej Grecji). W porównaniu z pierwowzorem charakteryzuje się bardziej uproszczonymi, surowymi formami.

Kolumny w tym porządku nie są kanelowane, ich powierzchnia jest gładka. Ze względu na proporcje rzymskie kolumny sprawiają wrażenie bardziej przysadzistych, mają większą średnicę w porównaniu do wysokości.
Kolumny w porządku toskańskim posadowione są na bazach, a nie bezpośrednio na stylobacie. Kolumny zakończone były głowicami złożonymi z echinusa i abakusa.
Porządek toskański wykształcił się w miastach Italii, stosowano go w budowlach etruskich i rzymskich, a później także w architekturze nowożytnej.   

Same termin „porządek toskański” został sformułowany przez Sebastiano Serlio, manierystycznego architekta włoskiego, badacza architektury antycznej. Autor „Siedmiu ksiąg o architekturze” („I sette libri dell'architettura”) szczegółowo opisał klasyczne porządki, określając toskański jako najmniej ozdobny. Według Serlia, porządek toskański jest najbardziej stosowny w przypadku budynków wojskowych, twierdz, arsenałów, bram miejskich czy więzień.

Powiązane hasła: porządek kompozytowy, porządek dorycki, joński, koryncki; wielki porządek; świątynia grecka, etruska, rzymska
 

Autor: KZ
Data publikacji: 8.07.2015 11:29
Tagi: architektura Grecji, architektura Rzymu, porządek architektoniczny
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.