Przeddziedziniec

Przeddziedziniec, często nazywany avant-cour, to rodzaj placu, wolnej przestrzeni o użytkowo-reprezentacyjnym charakterze. Przeddziedziniec znajduje się za bardziej prestiżowym dziedzińcem honorowym, określanym jako cour d'honneur.
Avant-cour poprzedza pomocnicze zabudowania pałacu, czyli oficyny, budynki gospodarcze. Przeddziedziniec jest częścią większego założenia pałacowego, entre cour et jardin (między dziedzińcem a ogrodem), stosowanego w architekturze barokowej i klasycystycznej.
Francuska nomenklatura przyjęła się w wielu krajach, gdyż wzorce architektoniczne i urbanistyczne pochodziły właśnie z Francji, w założeniach pałacowych naśladowano Wersal.

Przeddziedziniec znajdował się m.in. w Wilanowie koło Warszawy. Pomimo lokalizacji i architektonicznej oprawy (brama z dekoracją rzeźbiarską) pełnił funkcje użytkowe, otoczony był stajniami i spichlerzami. Od dziedzińca honorowego oddzielało go ozdobne ogrodzenie. Ten dwudzielny układ nie zachował się, w XVIII wieku nadano dziedzińcowi czysto reprezentacyjny charakter. Obecnie pałac wilanowski poprzedzony jest dekoracyjnym gazonem.

Więcej informacji
Karpowicz M., Sztuka polska XVIII w., Warszawa 1985
Fijałkowski W., Królewski Wilanów, Warszawa, 1997


Autor: KZ
Data publikacji: 6.10.2015 10:51
Tagi: architektura barokowa
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.