Sień

Sień to pomieszczenie przejściowe, oddzielające wnętrze budynku od wejścia i strefy zewnętrznej. Sień, jako pomieszczenie przechodnie, pełni głównie funkcje komunikacyjne, niekiedy także gospodarcze, służąc jako podręczny składzik czy spiżarnia.

W wiejskiej chacie sień stosunkowo obszernym pomieszczeniem. W zależności od regionu, sień (przelotowa lub nie) dzieliła chałupę na dwie części, albo zajmowała miejsce wzdłuż ściany budynku. Mieściła gospodarskie narzędzia i sprzęty, takie jak wiadra, beczki, elementy uprzęży itp. Ściany w wielu chałupach nie były bielone, a zamiast podłogi najczęściej było tylko klepisko (Por. architektura wernakularna).

W miejskich kamienicach i domach sień nie ma funkcji gospodarczych, łączy ulicę z podwórzem, połączona jest często z klatką schodową.

W rezydencjach (pałace, zamki) a także założeniach klasztornych, obszerna sień mogła pełnić także funkcje reprezentacyjne i mieć bogatą dekorację architektoniczną oraz malarską. Jej ściany zdobiły sztukaterie. W takich reprezentacyjnych wnętrzach umieszczano efektowne meble, szafy sieniowe, ławy, lustra. 

Powiązane hasła: hall, korytarz, przedsionek, westybul

Więcej informacji
Buchner A., Buchner M., Laube J., Zarys projektowania i historia architektury, Warszawa 1983
Czajkowski J., Budownictwo ludowe Podkarpacia, Sanok 1977
Czerwiński T., Budownictwo ludowe w Polsce, Warszawa 2008

Autor: KZ
Zdjęcia: Zakł. Graf. B. Wierzbicki i S-ka, Polona
Data publikacji: 12.10.2015 13:13
Tagi: budownictwo ludowe
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.