1 2 3 4 5
  • Le Corbusier - stararchitekt wszechczasów

    Stararchitekt

    Gwiazda, idol, celebryta wśród twórców architektury...

  • Kunsthaus Graz Muzeum

    Blobitektura

    Blobitektura – z ang. Blobitecture, neologizm używany w odniesieniu do brył o płynnych, organicznych kształtach, przykładów współczesnej ...

Skwer

Skwer, zieleniec, to rodzaj przestrzeni publicznej, plac - otwarta przestrzeń stosunkowo niewielkich rozmiarów – nie więcej niż dwa hektary, często znacznie mniej. Skwer obsadzony jest dekoracyjnymi roślinami, krzewami, bylinami, drzewami. Często na terenie zieleńca znajdują się meble miejskie, przede wszystkim ławki. Na skwerze może znajdować się również fontanna, pomnik, w niektórych przypadkach także przestrzeń do zabawy dla dzieci czy urządzeniami do ćwiczeń (zob. Skwer Sportów Miejskich).
Przestrzeń służy do wypoczynku, pełni również funkcje dekoracyjne w mieście.

Skwery pojawiły się najwcześniej w miastach Wielkiej Brytanii. W XVII wieku skwery zakładano w Londynie (Covent Garden, 1630). Początkowo były ogrodzone i dostępne tylko dla wąskiego grona użytkowników. Następnie wiele spośród tych niewielkich parków otwartych zostało dla ogółu, dostęp był jednak często płatny. Niektóre londyńskie skwery dostępne są na takich zasadach do dziś. W połowie XIX stulecia przyjęła się forma skweru jako miniaturowego parku ze starannie zaprojektowanym układem alejek i roślinnością. Takie przestrzenie często dekorowano fontannami, posągami ogrodowymi, na terenie niektórych skwerów znajdowała się altana - pawilon dla orkiestry. W XX wieku skwerem zaczęto też nazywać proste założenia trawników i kwietników, sąsiadujące np. z obiektami użyteczności publicznej.
 

Autor: KZ
Data publikacji: 11.05.2015 13:59
Tagi: skwer, urbanistyka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.