Suburbanizacja

Suburbanizacja, z angielskiego suburb, czyli przedmieście, to etap rozwoju miasta charakteryzujący się planowym rozwojem obrzeży miasta i strefy podmiejskiej. Peryferyjne obszary miasta stają się w tej fazie rozwoju przestrzenią mieszkalną, natomiast centrum wyludnia się, mieszcząc przede wszystkim budynki administracyjne, obiekty użyteczności publicznej, biura i sklepy (por. city).
Migracja z centrów miast na obrzeża wiąże się przede wszystkim z poszukiwaniem lepszej jakości życia i dążeniem do obniżenia kosztów. Wysoka cena mieszkań w centrum, zanieczyszczenie powietrza i hałas, brak zieleni i prywatności to niektóre czynniki wpływające na decyzję o opuszczeniu centrum.  

Suburbanizacja wiąże się z rozbudową miejskiej infrastruktury, w tym systemu komunikacyjnego, zarówno publicznego, jak i prywatnego, a także sieci wodno-kanalizacyjnych, gazowych i innych. Malejąca z dala od centrum gęstość zaludnienia sprawia, że koszt utrzymania infrastruktury rośnie.
Rezultatem suburbanizacji jest powstawanie tzw. miast-sypialni. Niekontrolowana zabudowa obszarów podmiejskich określana jest jako eksurbanizacja albo urban sprawl. W odróżnieniu od planowej suburbanizacji, urban sprawl oznacza szkodliwy proces, przebiegający chaotycznie i prowadzącym do degeneracji miasta.  

Powiązane hasła: gentryfikacja, urbanistyka, urban sprawl, urbanizacja

Autor: KZ
Data publikacji: 23.02.2016 10:07
Tagi: urbanistyka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.