Suterena

Suterena (potocznie także suteryna) z francuskiego souterrainpodziemny, to lokal, którego podłoga znajduje się poniżej poziomu gruntu; położony jest poniżej parteru, w płytkiej piwnicy. Według definicji, przynajmniej z jednej strony podłoga znajduje się nie głębiej, niż 0,9 m poniżej poziomu gruntu. Suterena z reguły ma okna, umieszczone najczęściej w górnej części ściany, pod sufitem. Pomieszczenia takie były tradycyjnie wykorzystywane jako tanie mieszkania.

Niższa cena wiązała się z mniejszym niż przeciętny komfortem użytkowania. Mieszkania w suterenach były gorzej doświetlone, nie zapewniały dobrego widoku ani prywatności, w wielu kamienicach zdarzały się problemy z wentylacją i zawilgoceniem pomieszczeń. Wilgoć i ograniczony dostęp mogły prowadzić do zagrzybienia mieszkań, a w rezultacie szkodliwego wpływu na zdrowie mieszkańców.

Według obecnie obowiązujących przepisów w nowych budynkach nie można planować lokali mieszkalnych w piwnicach. Kondygnacja poniżej parteru jest więc przeznaczana na cele użytkowe. Pod ziemią lokowane są parkingi podziemne, piwnice lokatorskie, magazyny, ewentualnie warsztaty lub inne pomieszczenia nie przeznaczone do całodniowego pobytu.
Natomiast mieszkalne piwnice w starych kamienicach mogą zachować swoją funkcję i być dalej wykorzystywane.

Powiązane hasła: amfilada, apartament, kondygnacja, piętro, piwnica, poddasze

Autor: KZ
Data publikacji: 16.02.2016 11:37
Tagi: suterena
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.