Szyndle

Szyndle – tradycyjny rodzaj pokrycia dachowego, rodzaj gontu, stosowany w budownictwie ludowym na Kaszubach. Szyndle wykonywane są z drewna drzew iglastych, przede wszystkim drewna świerkowego. Drewno nie jest piłowane, tylko cięte w specjalnie do tego celu służącej maszynie pod odpowiednim kątem. Dawniej łupano je ręcznie, na zaopatrzonej w nóż ławie.
Szyndle są znacznie cieńsze od typowych gontów, mają zwykle ok. pół centymetra grubości, są w związku z tym bardziej elastyczne. Przypominają nieco pokrycie z wiórów osikowych.
Dzięki temu nadaje się także do pokrywania powierzchni zaokrąglonych, dachów o różnym kształcie. Szyndle powinny być stosowane na dachach spadzistych, podobnie jak inne pokrycia drewniane. Z połaci o zbyt małym stopniu nachylenia woda spływa wolniej, co grozi zawilgoceniem i zmniejszeniem trwałości pokrycia.
Dla wydłużenia trwałości dachu krytego szyndlami deseczki impregnuje się przed ułożeniem, a następnie regularnie konserwuje.
Por. także: gont, strzecha, dachówka, blachodachówka, eternit, łupek

Autor: KZ
Data publikacji: 20.07.2015 15:38
Tagi: budownictwo drewniane
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.