TABS

TABS – system stropów termoaktywnych, stropy chłodzące/ grzewcze. Skrót angielskiej nazwy Thermo-Active Building System – System Elementów Termoaktywnych. Technologia TABS wykorzystuje do regulacji temperatury w budynkach system rur, wbudowanych w konstrukcje stropów. Przepływająca przez rury woda podgrzewa lub chłodzi otaczający ją beton, a ten z kolei powietrze w pomieszczeniach.

Zastosowanie takiego systemu pozwala na ograniczenie liczby i roli tradycyjnych grzejników oraz klimatyzatorów. System TABS stosowany jest przede wszystkim w budynkach z termoizolowanymi przegrodami oraz ochroną przeciwsłoneczną.
Technologia wykorzystuje masę termiczną budynku do chłodzenia lub ogrzewania pomieszczeń.

Zalety tego rozwiązania to między innymi:
- zmniejszenie kosztów eksploatacji;
- równomierne ogrzewanie czy oziębianie powietrza (brak nawiewów „dmuchających zimnem” w określonych miejscach);
- wyeliminowanie hałasu systemu klimatyzacji; większa swoboda w projektowaniu przestrzeni;
- możliwość rezygnacji z sufitów podwieszanych – kondygnacje mogą być niższe, co odgrywa rolę np. gdy ograniczona jest wysokość budynku;
- niskie zakresy temperatur pracy dla ogrzewania (temperatury grzewcze od 18 do 28°C), a wysokie dla chłodzenia
- nie ma potrzeby konserwacji.
Wady tej technologii to np.:

- wyższy koszt budowy,
- trudniejsze wykonanie – rury układane są w stropie, ich uszkodzenie w trakcie późniejszych prac wymaga pracochłonnych napraw,
- gorsze parametry akustyczne pomieszczeń (po usunięciu sufitów podwieszanych),

W Polsce (2014) systemy TABS są rzadko stosowane, wykorzystano je m.in. w biurowcu firmy STRABAG w Pruszkowie i siedzibie firmy Ericpol w Łodzi.

Por. hypocaustum

Autor: KZ
Data publikacji: 24.11.2014 11:21
Tagi: biurowce, ogrzewanie, TABS
 • Warszawskie Filtry z miedzianym dachem Odtwórz
  TVrama

  Warszawskie Filtry z miedzianym dachem

  Miedziany dach, wieńczący budynek warszawskich Filtrów, ma za zadanie korespondować z zabytkowym charakterem kompleksu Filtrów.

  • skomentuj
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.