1 2 3 4 5

Tokonoma

Tokonoma to rodzaj niszy czy też niewielkiego pomieszczenia w tradycyjnym japońskim domu. Przestrzeń ta sąsiaduje z reprezentacyjnym pomieszczeniem w którym przyjmuje się gości, jest jednak od niego oddzielona przez zróżnicowanie poziomów podłogi. W niszy podłoga jest umieszczona wyżej, niż w pozostałej części domu.

Tokonoma służy do eksponowania dzieł sztuki. Na jej ścianie zawiesza się zwoje z kaligrafowanymi tekstami albo malowidłami. W niszy mogą też być eksponowane kompozycje kwiatowe (ikebana), niekiedy także drzewko bonsai. Ten ostatni przypadek był rzadkością, rośliny w doniczkach były uważane za zbyt brudne, by można je było eksponować w tej szczególnie prestiżowej lokalizacji, a same drzewka miały w niszy zbyt mało światła.
W narożniku niszy znajduje się pojedynczy filar, słup z drewna. Może to być nieokorowany albo tylko lekko obrobiony pień, ale też starannie dobrana część pnia ze szczególnie dekoracyjnym układem włókien. Dobór tego elementu decyduje o wyglądzie i stylu tokonomy.
Nisza ma funkcję czysto reprezentacyjną, nie wchodzi się do niej, chyba że podczas wymiany zwoju;  eksponowane przedmioty podziwiane są z pewnej odległości. Tokonoma bywa nazywana alkową, jednak jej współczesna funkcja nie ma nic wspólnego z pomieszczeniem sypialnym.

Jednym z architektów inspirujących się tradycyjną architekturą japońską był Frank Lloyd Wright. Architekt wykorzystywał w sowich pracach przetworzony układ tokonomy.


Powiązane hasła: architektura japońska, futsuma

Autor: KZ
Data publikacji: 31.10.2016 15:41
Tagi: architektura Japonii
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.