1 2 3 4 5

Trompy

Trompy, zwane też niekiedy wysklepkami to detale architektoniczne umożliwiające przejście z planu prostokąta do ośmioboku, koła lub elipsy. Mają kształt zbliżony do wycinka stożka, z wierzchołkiem skierowanym do dołu i szerszą powierzchnią na górze. Ulokowane są najczęściej w narożnikach pomieszczenia.

Takie rozwiązanie umożliwia przekrywanie kopułą ośmioboczną, kolistą lub owalną pomieszczeń czworobocznych. Ten sam cel można osiągnąć stosując pendentywy.

Trompy prawdopodobnie najwcześniej zostały wykorzystane w budowlach perskich. Za jeden z najstarszych przykładów tego rozwiązania uchodzą sklepienia w pałacu króla Ardaszira I (III w. p.n.e.) w Firuzabadzie na terenie obecnego Iranu. Trompy przejęte zostały przez architekturę islamu i zostały zastosowane w wielu obiektach, zarówno meczetach, jak i pałacach oraz pawilonach. Powierzchnie tromp w architekturze muzułmańskiej (Mauretania, północna Afryka, Persja) często przekształcona jest w mukarnas, czyli ornament stalaktytowy.

Trompy przyjęte zostały przez architekturę romańską; jednym z przykładów jest wnętrze kościoła San Cataldo w Palermo na Sycylii, z trzema kopułami podtrzymywanymi przez cztery podwójne trompy każda. Na architekturę sycylijską wpływ wywarła kultura arabska. Trompy rozpowszechniły się także w krajach Europy Zachodniej.  


Powiązane hasła: kopuła, pendentywy

Autor: KZ
Data publikacji: 17.02.2016 12:38
Tagi: architektura romańska, sklepienie
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.