Ulica

Ulica to droga w mieście, niekiedy na wsi, w terenie zabudowanym albo takim, który jest przeznaczony do zabudowy. Wzdłuż ulicy zwykle poprowadzone są trotuary, chodniki, niekiedy zieleń miejska w postaci trawników i ścieżki rowerowe, w głębi zaś znajduje się zabudowa, budynki mieszkalne, biurowe, fabryczne, magazyny itd.

Ulice różnią się szerokością, liczbą pasów ruchu, rodzajem ruchu (pieszy, pieszo-kołowy, kołowy, szynowy).  Pod nawierzchnią (asfalt, bruk, trylinka i in.) ulokowane są elementy miejskiej infrastruktury, w tym sieci wodne – wody użytkowej i ciepła systemowego, kanalizacja, gaz, kable elektryczne, światłowody inne części uzbrojenia terenu. Układ i głębokość, na której umieszczone są poszczególne linie, jest określony w przepisach prawnych.

Ulica może być przekraczana przez pieszych w określonych miejscach. W zależności od intensywności ruchu stosowany jest system świateł ulicznych w połączeniu z pasami, albo przejścia nadziemne na wiaduktach, bądź podziemne w tunelach. 

Ulica ma z reguły oficjalną nazwę, a nie tylko oznaczenie cyfrowo-literowe. Również ulokowane przy ulicy budynki mają zwykle numerację ułatwiającą zlokalizowanie konkretnego obiektu. W Polsce najczęściej stosowany jest układ numerów rosnących od historycznego centrum miasta ku obrzeżom, od rzeki i wzdłuż rzeki. Przy kolistych ulicach (por. rondo, plac) numery rosną zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Numery porządkowe po lewej stronie ulicy, w kierunku zwiększających się numerów, oznacza się liczbami nieparzystymi, natomiast po stronie prawej liczbami parzystymi.
Innym, w praktyce kłopotliwym sposobem jest numerowanie budynków zgodnie z datą wybudowania, w porządku chronologicznym.


Powiązane hasła: aleja, bulwar, esplanada, korso, nowy urbanizm, promenada, rambla, urbanistyka,Autor: KZ
Data publikacji: 25.01.2016 10:29
Tagi: urbanistyka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.