Wątek amerykański

Wątek amerykański, nazywany też wielorzędowym, to jeden z rodzajów wątków ceglanych, czyli sposobów ułożenia cegły w ścianie. Wątki wyróżnia się ze względu na porządek główek i wozówek, czyli dłuższych i krótszych ścianek cegły, widocznych na licu muru.

W wątku amerykańskim ułożone są na przemian: cztery albo pięć warstw wozówkowych i jedna warstwa główkowa, czyli pięć rzędów cegieł ułożonych dłuższą ścianką w stronę lica muru i jeden rząd z cegłami ułożonym i ścianką krótszą. Ten rodzaj wiązania cegieł jest wiec bardziej złożony niż większość pozostałych wątków, w których układ cegieł obejmuje najczęściej dwa rzędy ceglanych bloków (jak w wątkach holenderskim czy polskim). Na licu widoczny jest układ wozówek przesuniętych o pół długości cegły, natomiast przewiązanie spoin pionowych ma miejsce dopiero po ułożeniu warstwy główkowej.

Powiązane hasła: dziurawka, wątek muru, zendrówka,

Autor: KZ
Data publikacji: 29.08.2016 16:25
Tagi: wątek muru
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.