1 2 3 4 5

Wełna mineralna

Wełna mineralna, zwana też wełną kamienną albo skalną, to rodzaj materiału izolacyjnego. Jest dobrą izolacją termiczną i akustyczną, chroni przed ogniem.  Wełna mineralna używana jest do izolowania ścian, stropów i podłóg, dachów a także innych części obiektów architektonicznych. Znajduje zastosowanie także jako rdzeń płyt warstwowych.
Wełnę mineralną produkuje się z różnych surowców, przede wszystkim z bazaltu i gabro. Do produkcji bywa także używany materiał z recyklingu, czyli tzw. brykiety mineralne. Produkcja polega na rozdrobnieniu skał i poddaniu ich działaniu wysokiej temperatury, aż do stopienia. Bazalt rozgrzewany jest do 1400 stopni Celsjusza i staje się płynny. W takiej postaci jest rozwłókniany, rozciągany do postaci drobnych włókien. Po schłodzeniu, skała zachowuje włóknistą strukturę. Zawarte między pasmami wełny przestrzenie wypełnione powietrzem nadają materiałowi właściwości izolacyjne.
Włókna są łączone organicznym spoiwem, najczęściej żywicą fenolowo-formaldehydową. Masę kompresuje się aż do uzyskania pożądanej gęstości, przy czym gęstość produktów z wełny skalnej mieści się w zakresie 20 - 200 kg/ m3.
Z takiego materiału formowane są gotowe produkty. Mogą to być np. płyty lub maty, albo też najlżejsza forma, czyli granulat.  

Powiązane hasła: aerożel, izolacja, styropian, wełna szklana

Autor: KZ
Data publikacji: 14.12.2015 16:11
Tagi: izolator, wełna
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.