Wiatrołap

Wiatrołap czyli przedsionek jest niewielkim pomieszczeniem łączącym wnętrze budynku  ze strefą zewnętrzną. Z reguły nie jest ogrzewany. Ma dwoje drzwi, zewnętrzne i wewnętrzne. Dzięki temu pełni rolę „śluzy” ograniczającej niepożądany napływ zimnego powietrza z zewnątrz zimą, a gorącego latem. Budowa wiatrołapu ogranicza przeciągi. Pomieszczenie takie chroni więc tradycyjnie dom przed stratami ciepła. W  domach jednorodzinnych w wiatrołapie na ogół przechowywane jest obuwie i wierzchnie okrycia. W wielu współczesnych realizacjach wiatrołapy mieszczą zabudowane szafy, zajmujące często całą wysokość wnętrza i służą jako pomieszczenie magazynowe.  
Wiatrołap bywa też połączony z pomocniczymi pomieszczeniami w domu, zwłaszcza tymi, w których panuje inna temperatura niż w części mieszkalnej (garaż, kotłownia, składzik); niekiedy schody łączą to pomieszczenie z piwnicą.
W niektórych współczesnych projektach inwestorzy rezygnują z wiatrołapów, mając na celu powiększenie powierzchni mieszkania. W przypadku takiego rozwiązania polecane jest jednak doświetlenie wiatrołapu, instalacja stolarki o podwyższonych parametrach izolacyjnych i ogrzewanie tej części domu.

Powiązane hasła: kruchta, narteks, sień

Autor: KZ
Data publikacji: 3.11.2016 12:01
Tagi: projekt domu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.