Zendrówka

Zendrówka to cegła ceramiczna wypalona w wysokiej temperaturze, aż do momentu, gdy glina zaczyna się topić, a powierzchnia cegły staje się szklista. Wypał odbywa się w temperaturze przekraczającej 1300 stopni Celsjusza. Na skutek zeszklenia wierzchnia warstwa cegły staje się lśniąca, a przy tym ciemniejsza niż w przypadku typowej wiśniówki, ciemnoczerwona, niemal czarna. Glina używana do produkcji zendrówki zawiera związki żelaza.

Zendrówka znajdowała zastosowanie przy budowie części obiektu mocno obciążonych i narażonych na wilgoć, takich jak fundamenty i filary. W średniowieczu (gotyk) wykorzystywano wygląd zendrówki do uzyskiwania dekoracyjnego efektu. Cegły o odmiennej kolorystyce zestawiano w taki sposób, że na powierzchni ściany tworzyły geometryczne wzory, głównie romby – kratownice, zygzaki, siatki. Ten dekoracyjny wątek zdobił ściany, których nie pokrywano tynkiem, urozmaicając monotonne powierzchnie ścian m.in. w gotyckich kościołach (por. katedra). Za jeden z najwcześniejszych przykładów świadomego zastosowania takich dekoracji jest północna ściana zamku wysokiego w Malborku (po 1280 roku). Dekoracje ceglane stosowano w także w innych budowlach państwa krzyżackiego. Inne przykłady: wieże narożne zamku w Gniewie, zamek w Działdowie, zamek w Radzyniu.
Nazwa zaczerpnięta została z języka niemieckiego.

Powiązane hasła: adobe, cegła, dziurawka, główka, klinkier, kopciałka, niedopałka, wiśniówka, wozówka

Autor: KZ
Data publikacji: 28.01.2016 12:21
Tagi: cegła, zendrówka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.