archirama.pl

5 najlepszych zdjęć World Press Photo 2014. GALERIA

Zdjęcie Roku 2013 i wybór najlepszych fotografii nagrodzonych w najbardziej prestiżowym międzynarodowym konkursie fotograficznym – zobacz, jak wygląda świat na zdjęciach najlepszych fotoreporterów!

Zdjęcie Roku 2013. John Stanmeyer

Zdjęcie Roku 2013. Fot. John Stanmeyer, (VII Photo Agency), materiały prasowe Word Press Photo, www.worldpressphoto.org

Pierwszą nagrodę w konkursie World Press Photo 2014 otrzymał John Stanmeyer (VII Photo Agency), autor Zdjęcia Roku 2013. Dla tych, którzy śledzili poprzednie edycje konkursu, decyzja jury może być sporą niespodzianką. Przyzwyczailiśmy się, że nagradzane są obrazy pokazujące przemoc i cierpienie, wojnę albo skutki klęsk żywiołowych. Dwie ostatnie główne nagrody przyznane zostały autorom zdjęć z Bliskiego Wschodu – w tym fotoreportażowi z pogrzebu palestyńskich dzieci zabitych przez wybuchający pocisk.

Również w 2014 takie poruszające sceny zostały wyróżnione przez jury konkursu. Tegoroczne Zdjęcie Roku to jednak inna historia – równie poruszająca i związana z problemami współczesnego świata, ale odwołująca się do odmiennych emocji. Fotografia Johna Stanmeyera pokazuje grupę afrykańskich imigrantów na wybrzeżu Dżibuti. Ciemne sylwetki na tle szafirowego nieba, jasna plama księżyca i odpowiadające jej punkty w wyciągniętych rękach. Zdjęcie intryguje, jest poetyckie i niejednoznaczne. Dopiero dzięki komentarzowi możemy się dowiedzieć, że wyciągnięte w górę telefony komórkowe mają znaleźć sygnał taniej sieci z pobliskiej Somalii. Mamy wiec historię o rozdzieleniu i emigracji, ale opowiedzianą bez dosłowności; fotografia staje się w tym przypadku ilustracją w najlepszym sensie - towarzyszy tekstowi prasowemu, ale go nie zastępuje.

Wśród prac nagrodzonych w tegorocznym konkursie World Press Photo znalazły się także inne godne uwagi prace. Pierwsza nagroda w kategorii Spot News Stories przypadła Goranowi Tomasevicowi, który w czarno-białym kadrze uchwycił syryjskich rebeliantów podczas ataku czołgu. W kategorii Portrety Ludzi jury pierwsza nagrodę przyznało zbiorowemu portretowi piątki niewidomych chłopców-albinosów z Bengalu Zachodniego, z kompozycją prosto z akademickiego obrazu. Różowe koszulki, błękitna ściana, jasne włosy chłopców tworzą obraz w „wesołych” barwach, żywo kontrastujący z historią bohaterów. 

World Press Photo - o konkursie


World Press Photo to najważniejszy międzynarodowy konkurs fotografii prasowej. Autorzy fotografii przedstawiają swoje prace w kilkunastu kategoriach, takich jak sport, życie współczesne, życie codzienne, portret, sztuka i rozrywka, czy też natura. Konkurs po raz pierwszy odbył się w 1955 roku.

Data publikacji: 20.02.2014 12:39

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!