Lifestyle
LIFESTYLE

Alexander McQueen - niegrzeczny chłopiec świata mody w Metropolitan Museum

  • Komentarze

Alexander McQueen w Metropolitan Museum w Nowym Yorku

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku zaprasza na wystawę poświęconą twórczości projektanta mody Alexandra McQueena

Fot: Studio Foto dla Metropolitan Museum (NY)
  • Alexander McQueen w Metropolitan Museum w Nowym Yorku
  • Alexander McQueen w Metropolitan Museum w Nowym Yorku
  • Alexander McQueen w Metropolitan Museum w Nowym Yorku
  • Alexander McQueen w Metropolitan Museum w Nowym Yorku
  • Alexander McQueen w Metropolitan Museum w Nowym Yorku
  • Alexander McQueen w Metropolitan Museum w Nowym Yorku
  • Alexander McQueen w Metropolitan Museum w Nowym Yorku

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku zaprasza na wystawę poświęconą twórczości kontrowersyjnego, brytyjskiego projektanta mody Alexandra McQueena. Ekspozycja Alexander McQueen: Savage Beauty (red. Alexander McQueen: Dzika Piękność) będzie czynna od 4 maja do 7 sierpnia. Podpowiadamy co i dlaczego warto tam zobaczyć

Alexander McQueen - niegrzeczny chłopiec w świecie mody - zaskakiwał i prowokował. Jego projekty to wyzwanie dla konwencjonalnego rozumienia mody - McQueen nie był zainteresowany wyłącznie wizualnością swoich projektów, ale chyba traktował modę jako odbicie trendów, a przede wszystkim kultury, polityki, osobistych przekonań i refleksję o własnej tożsamości. - Kultowe projekty Alexandra McQueena to prace artysty, którego środkiem ekspresji była moda - przekonywał Thomas P. Campbell, dyrektor Metropolitan Museum of Art w Nowym Yorku. A sam projektant, którego teksty są cytowane na planszach towarzyszących ekspozycji, mówił o próbach ukazania czegoś, co nie było konwencjonalnym pięknem, by dowieść, że piękno pochodzi z wnętrza.

Wystawa kontynuuje tradycję Metropolitan Museum upamiętniającą projektantów, którzy zmienili bieg historii poprzez odkrywanie nowych perspektyw. Ekspozycja Alexander McQueen: Savage Beauty gromadzi projekty kontrowersyjnego projektanta – poczynając od pierwszych stworzonych zaraz po studiach, po ostatnie, które pokazano po śmierci projektanta w 2010 r. (blisko 100 kreacji i 70 akcesoriów). To niepowtarzalna okazja do poznania twórczości kreatora i ikony mody, a przynajmniej do obejrzenia przekroju projektów McQueena z przeszło 19 lat kariery w świecie mody zgromadzonych przez Instutut Kostiumograficzny w jednym miejscu – przestrzeni Metropolitan Museum.

Ekspozycja podzielona jest na działy: The Romantic Mind (red. Romantyczny Umysł); The Romantic Gothic (red. Romantyczny Gotyk); The Cabinet of Curiosities (red. Gabinet Osobliwości); The Romantic Nationalism (red. Romantyczny Nacjonalizm); The Romantic Exoticism (red. Romantyczna Egzotyka); The Romantic Primitivism (red. Romantyczny Prymitywizm) i The Romantic Naturalism (red. Romantyczny Naturalism). Przedstawiamy przegląd wszystkich działów i projekty, które warto zobaczyć.

The Romantic Mind

Galeria wykonana z betonu wprowadza nas w świat McQueena. To nawiązanie do surowości niektórych kreacji projektanta i inspiracja przestrzenią domu i pierwszego atelier Alexandra McQueena przy Hoxton Square. 

The Romantic Gothic and Cabinet of Curiosities

Galeria tym razem inspirowana jest jest ideami Edgara Allana Poe i jego „Upadkiem domu Usherów" oraz klimatami gotyckimi i epoką wiktoriańską. W końcu McQueen słynął z twórczego (i kontrowersyjnego) wykorzystywania kultu śmierci i motywów wampirycznych w swoich projektachoraz przy realizacji teatralnych i pełnych dramtyzmu pokazów.

The Romantic Nationalism

Kolekcje McQueena, który urodził się w Szkocji, były bardzo biograficzne, czasem patriotyczne (porzede wszystkim kolekcje: Highland Rape jesień / zima 1996 i Widows of Culloden jesień / zima 2007). Zapytany kiedyś, czym dla niego jest szkockie dziedzictwo, odpowiedział – wszystkim.

The Romantic Exoticism

Ta galeria przypomina, że artystyczna wrażliwość McQueena to także szukanie inspiracji nie tylko w kulturze europejskiej, ale i w egzotyce – Indii, Chin, Japonii, Afryki, Turcji. Obce kulturze europejskiej kroje, materiały i techniki przetwarzał w artystyczny sposób dla wyrażenia siebie w swoich projektach.

The Romantic Primitivism

W tej galerii McQueen powrócił do tematu prymitywizmu w idei stylu życia dzikich w harmonii z  naturą W kolekcji Nihilism wiosna / lato 1994 zaprezentował sukienkę z szarańczą – osobista reakcja projektanta na głód w Afryce. Kolekcja It`s A Jungle Out There jesień / zima 1998 wykorzystywała natomiast motyw drapieżnik-ofiara. Pokaz kolekcji Irere wiosna / lato 2003 odbył się w scenerii wraku statku na morzu i zaludniony był piratami, konkwistadorami i amazońskimi Indianami.  Projektant zbliżał się w tych inspiracjach do fetyszu.

The Romantic Naturalism

Natura to chyba podstawowa inspiracja Aleksandra McQueena i główny motyw powtarzający się w jego projektach. W galerii zostają przedstawione projekty McQueena, które promowały romantyczny pogląd – natura jako dzieło sztuki.

Metropolitan Museum poleca

Metroplitan Museum proponuje zobaczyć: płaszcz Jack the Ripper; spódnicę Bumster; sukienkę Plato`s Atlantis; marynarkę Joan; marynarkę It`s a Jungle Out There; płaszcz Dante; płaszcz, Supercalifragilisticexpialidocious; sukienkę The Horn of Plenty; płaszcz Eclect Dissect; gorset Spine; gorset Coiled; płaszcz The Hunger; sukienkę It’s Only a Game; płaszcz No. 13; sukienkę No. 13; sukienkę Highland Rape; płaszcz Highland Rape; płaszcz Widows of Culloden; sukienkę Widows of Culloden; płaszcz The Girl Who Lived in the Tree; płaszcz It`s Only A Game; płaszcz VOSS, sukienkę VOSS; płaszcz Eshu; sukienkę Eshu; płaszcz It`s The Jungle Out There, sukienkę Oyster.

Alexander McQueen: Savage Beauty

Metropolitan Museum of Art w Nowym Yorku

Iris B. Gerald Cantor Exhibition Hall

4 maj - 7 sierpień 2011

wstęp wolny

przeczytaj rowniez
  • Kultowe głośniki projektu Roberta Majkuta w Muzeum Narodowym w Krakowie!
    Kultowe głośniki projektu Roberta Majkuta w Muzeum Narodowym w Krakowie!

    Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowuje wystawę poświęconą polskiemu wzornictwu: “Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”. Ekspozycja zostanie otwarta dla zwiedzających 6 kwietnia i będzie składać się z najbardziej intrygujących projektów powstałych po 1989 roku. Nie mogło na niej zabraknąć wyjątkowych głośników Proton, zaprojektowanych przez Roberta Majkuta dla marki Tonsil. więcej

  • 100 lat designu w Galerii Wzornictwa Polskiego
    100 lat designu w Galerii Wzornictwa Polskiego

    Otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym zgromadziło wielu miłośników designu. Na wystawie znalazła się zarówno klasyka, jak i najlepsze projekty z ostatnich lat.  więcej

  • THOMAS VINSON „NIESYSTEMATYCZNIE”. Wystawa
    THOMAS VINSON „NIESYSTEMATYCZNIE”. Wystawa

    Pierwszy przyjazd Thomasa Vinson do Warszawy był jednocześnie jego pierwszym pobytem w Polsce. I tylko ten jeden raz wystarczył, by artysta zechciał się wpisać w lokalną historię. Architektura stolicy i pełni energii warszawianie stali się dla niego inspiracją do stworzenia serii rysunków, reliefów i instalacji. więcej

  • Zrównoważony rozwój w modzie
    Zrównoważony rozwój w modzie

    Wprowadzenie zamkniętego cyklu w produkcji ubrań to temat konkursu Global Change Award. Pięciu zwycięzców podzieli się nagrodą w wysokości 1 miliona euro więcej

Źródło: metromuseum.com
Autor: Redakcja
Zdjęcia: Studio Foto dla Metropolitan Museum (NY)
Data publikacji: 7.07.2011 15:54
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.