archirama.pl

Modernizm w ramie – architektoniczne obrazy Marii Kiesner

Architektura modernistyczna to stały motyw twórczości młodej malarki Marii Kiesner. Na jej płótnach współczesne budynki zyskują nowe życie, a my sami możemy na nie spojrzeć z innej perspektywy. W siedzibie Sinfonii Varsovii prezentowana jest wystawa „Budynki”, na którą składają się architektoniczne obrazy Kiesner

Maria Kiesner "Budynki"

Maria Kiesner "Budynki"

Fot: materiały prasowe

Malarka Maria Kiesner od dawna zafascynowana jest architekturą modernistyczną. Kilka lat temu malowała nowoczesną architekturę Śląska. W 2008 roku w Muzeum Historycznym w Warszawie zobaczyć mogliśmy jej prace z cyklu „Weduty warszawskie”, na których utrwaliła m.in. Supersam, Dom handlowy Smyk czy wyburzony już Bar Zodiak.

Na ekspozycji w Sinfonii Varsovii zobaczymy proste, kubistyczne budynki na tle nieba, milczące domy w ascetycznej scenerii, bez ludzi, odarte ze zbędnego szczegółu. Niezliczona ilość wariantów tego samego tematu buduje przekonanie o uniwersum w przedstawieniu modernistycznej architektury, takiej jaką pamięta wielu z nas, która była elementem czasu naszego dorastania, stanowi o naszej tożsamości.

 

Powrót do przeszłości

Architektoniczne obrazy modernizmu Kiesner wpisuja się w trwającą już parę lat modę na architekturę lat 60., tęsknotę za „tamtymi czasami”często jednak nie popartą konstruktywną refleksją. Artystka broni się jednak przed oskarżeniem o koniunkturalizm. Architekturę zaczęła malować po powrocie z Nowego Jorku, gdzie wybrała się w poszukiwaniu inspiracji. Los chciał, że znalazła się tam w trakcie ataku na WTC. Wspomina, że nagle miasto pełne ludzi opustoszało i ucichło. Takie miasto malowała.

Inspiracją stały się też pocztówki z antykwariatu znalezione na Śląsku. Jak wspomina Iwonie Sobczyk w wywiadzie dla Gazety Wyborczej: „Pocztówki przedstawiały między innymi Hutę Królewską. Zachwyciłam się urodą tych kominów, kompozycji, koloru i samym tematem. Ktoś uznał, że warto przedstawić na pocztówce hutę. Na dodatek zrobił jej zdjęcia z dużą czułością! Doszłam do wniosku, że to bardzo interesujące, i zaczęłam szukać kolejnych fotografii z tych okolic.”


Malarskie archiwum

Maria Kiesner korzysta też od niedawna ze zdjęć, które sama wykonuje, pozbywa się jednak deformacji charakterystycznej dla tego medium. Jest to rodzaj notatnika dla uchwycenia odpowiedniej pory i światła, które na jej obrazach budują nastrój. Kolorystyka utrzymana w zgaszonej gamie potęguje uczucie wyobcowania.

Obrazy Kiesner są też po prostu doskonałym archiwum dla znikającej z polskiej przestrzeni modernistycznej architektury. Organizatorem ekspozycji w Sinfonii Varsovii jest Bocheńska Gallery, a prace artystki możemy zobaczyć w dawnej siedzibie Instytutu Weterynarii.

Maria Kiesner „Budynki”
Symfonia Varsovia, ul. Grochowska 272 Warszawa, do 4.11.2011

www.symfoniavarsovia.pl

www.bochenskagallery.pl

www.kiesner.pl

 

Zobacz też: Stadion Dziesięciolecia ciągle stoi... na płótnach Mai Kiesner

Autor: Marta Żylska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 25.10.2011 00:13

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!