Lifestyle
LIFESTYLE

Architektura Warszawy – wewnątrz rewitalizacja, na zewnątrz mural

  • Komentarze

Architektura Warszawy: rewitalizacja kamienicy przy Targowej 21

Architektura Warszawy: rewitalizacja kamienicy przy ul. Targowej 21

Fot: Fenix group, www.fenixcapital.pl
  • Architektura Warszawy: rewitalizacja kamienicy przy Targowej 21
  • Mateusz Dąbrowski; "mural" na warszawskiej Pradze
  • Modernizacja bryły kamienicy przy Targowej toczy się pod osłoną współczesnego dzieła sztuki

Rewitalizacja starych kamienic oznacza zazwyczaj, że bryły budynków znikają pod wielkoformatową reklamą.  To problem dotyczący nie tylko architektury Warszawy. Czasem jednak modernizacja to okazja do pokazania współczesnego dzieła sztuki...

Targowa to główna ulica starej warszawskiej Pragi. Od wielu miesięcy trudno się jednak przez nią przedostać – budowa drugiej linii metra doprowadziła do ograniczenia ruchu: przez Targową przestały kursować tramwaje, a samochody i autobusy wędrują objazdami. Za to pieszy spacer może być ciekawym doświadczeniem; perspektywę z jednej strony zamyka Stadion Narodowy, z drugiej kopuły warszawskiej cerkwi. Pomiędzy nimi m.in. opuszczone przystanki na tle ciemnych kamienic (zdjęcia jak z Czarnobyla gwarantowane), gigantyczne maszyny żłobiące metro, budowa nowego Muzeum Warszawskiej Pragi.

Do listy tych industrialnych widoków dołączył dziś, 20 marca, kolejny. Modernizacja bryły kamienicy przy Targowej 21 stała się okazją do zaprezentowania sztuki współczesnej. Firma Fenix Group zaprosiła do współpracy artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace budowlane będą prowadzone pod osłoną udającą pogiętą blachę. Czy praca jest dobra i pasuje do kontekstu miejsca - to subiektywne. Ale prezentacja prac młodych artystów to na pewno lepsza praktyka, niż zasłanianie elewacji gigantycznymi reklamami, które szpecą ulice przez całe miesiące.
Projekt Mateusza Dąbrowskiego to abstrakcyjna kompozycja, przedstawiająca bryły i arkusze pogiętej blachy.

Mój projekt jest związany z tą historią tego miejsca, chcę zaprezentować grafikę, która przedstawia zmasakrowany metal, trochę podobny do miażdżonych blaszanych konstrukcji na złomowiskach, którą można potem przetworzyć i uzyskać jako nowy surowiec do zrobienia czegoś na nowo. Niszczenie tej blachy tworzy charakterystyczną materialność, a jednocześnie pięknie odbija światło. Jest formą agresywną i przez to bardzo przyciąga uwagę i wydaje mi się, że to jest adekwatna forma do historii tego miejsca.

Jeszcze w życiu nie widziałem swojej pracy w takiej skali i w przestrzeni publicznej, więc sam jestem ciekaw jak ludzie na to zareagują. Myślę, że wszelkie działania artystyczne, które mogą być dość prowokacyjne są trudne do zaakceptowania dla mieszkańców, którzy się przyzwyczajają do stanu rzeczy, który jest. Natomiast prowokują do interakcji intelektualnej, czyli do ustosunkowania się, więc nawet jeżeli im się to nie podoba, to ich myślenie się zaczyna zmieniać. Przykładem są murale, które pojawiły się jakiś czas temu w Warszawie i w całej Polsce i są pozytywnie odbierane – zauważa Mateusz Dąbrowski.
(kz)

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.