Uliczny lifestyle i sztuka – co to artyści kochają najbardziej
Village Underground Lisbona znajduje się wewnątrz starego węzła komunikacji miejskiej zwanego Estação de Santo Amaro w Alcantara. Ta niczym nie skrępowana przestrzeń publiczna jest młodszą siostrą Villa Underground London. Obie inicjatywy opierają się na tych samych zasadach – dzieje się tu wszystko co związane z kulturą i sztuką, również tą uliczną.
Kulturalna wioska wypełniona kolorowymi kontenerami pokrytymi graffiti powstała w maju 2014, po 5 latach przygotowań. Przez ten czas gromadzono i organizowano partnerów, sprzęt, no i oczywiście pieniądze na modną międzynarodową inwestycję. Potrzebny był również czas na znalezienie najbardziej odpowiedniego miejsca.
Ostatecznie VU Lisbona powstała w byłym węźle komunikacyjnym, gdzie znajduje się również muzeum komunikacji miejskiej. Przestrzeń składa się z 14 starych kontenerów i 2 autobusów – jeden z nich przekształcony został w kawiarnię zaprojektowaną przez artystkę Joanę Astolfi, natomiast drugi w pokój spotkań służący lokalnej społeczności i wspierający rozwój tzw. cooworkingu
Jak wygląda artystyczne życie w architekturze kontenerów?
VU Lisbona to miejsce multifunkcjonalne i naznaczone wielokulturowością. Przeznaczone jest na wszelką działalność artystyczną: kino, teatr, wystawy, pokazy, koncerty czy warsztaty. Jest to przestrzeń artystycznie nieograniczona.
Z VU Lisbona korzystają bardzo różne grupy społeczne. Na przykład grupa teatralna Buzico Producoes i komik Salvador Martinha. Do artystycznej wioski dołączył się również duet prawników, którzy pracują nad zoptymalizowaniem kosztów dla przedsiębiorców inwestujących w kulturę i sztukę. Są tu również przedstawiciele zdrowego odżywiania – firma Focaccia oraz dwójka włoskich braci działających w sferze fotografii, edycji, post produkcji, tworzenia teledysków i promowania sztuki ulicy.
Inicjatywa w Lizbonie ma swój kanał telewizyjny 180, który w pełni poświecony jest kulturze. Na stronie VU Lisbona można odbyć wirtualną wycieczkę 360° po terenie kulturalnej wioski.
Milena Glinojecka