archirama.pl

Buty na jesień 2012. Kultowe buty Dr. Martens

Martensy stały się jednymi z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych butów na świecie. Martensy stanowią manifest, deklarację programową osoby, która ma je na sobie. Zobacz historię butów idealnych na jesień 2012!

Buty jesień 2012 - Martensy

Flagowy model Martensów 1460

Fot: Dr. Martens

Z powstawaniem nowych rzeczy bardzo często bywa tak, że o ich istnieniu zarządza przypadek. Tak właśnie było z Martensami, które w chwili powstania wcale nie były projektowane z myślą o nonkonformistycznych charakterach, buntownikach i rock&roll'owcach. W 1947 roku doktor Klaus Maertens uległ wypadkowi na nartach, który zmusił go do odbycia długiego okresu rekonwalescencji. W czasie dochodzenia do siebie, Maertens wymyślił but, który miał przyśpieszyć okres leczenia. But był bardzo solidny, wzorowany na obuwiu wojskowym. Niedługo potem prawa do produkcji prototypu Maertensa odkupiła brytyjska firma R. Griggs Group Ltd. Do pierwowzoru dodała charakterystyczną żółtą nitkę, zaprojektowała logo i nadała obuwiu nazwę „Dr. Martens”. Najbardziej popularny model to 1460 (nazwa nadana od daty powstania pierwszego buta po zmianach – 01.04.1960). W niedługim czasie Martensy stały się ulubionym obuwiem wielu brytyjskich subkultur: od skinheadów przez punków, by w końcu podbić serca każdego obdarzonego rockową duszą.

>> Zobacz designerskie głośniki do iPoda i iPhona!

Martensy cenione są nie tylko za design, ale również jakość i niezawodność. Sprawdzają się równie dobrze w mieście, górskich szlakach i festiwalach rockowych. Do dziś Martensy są ulubionymi butami gwiazd takich jak: Iggy Pop, Robert Pattinson, Agyness Deyn, Jessica Alba, Drew Barrymore, Daisy Lowe, Amber Rose. W Polsce fanką Martensów jest Marina Łuczenko. Sprawdź, może Martensy zostaną również twoimi idealnymi butami na jesień 2012?

Autor: Klaudyna Liszewska
Zdjęcia: Dr. Martens
Data publikacji: 23.08.2012 12:59

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!