archirama.pl

Buty Relaks znowu modne! Symbol PRL-u przywraca firma Wojas

Pamiętacie buty Relaks? Starsi czytelnicy z pewnością tak. To obok Sofiksów podstawowe buty w PRL-u. Te śniegowce kochała cała Polska, czasami jednak… z braku laku. Dziś markę kultowego obuwia odświeża firma Wojas. Stworzyła nową kolekcję Relaks by Wojas, która ma przypomnieć czar dawnych lat

Buty Relaks by Wojas

Firma Wojas postanowiła przywrócić do życia legendarne buty Relaks, symbol PRL-u

Fot: www.relaks.wojas.pl

Relaksy wyróżniały się w PRL-u nowoczesnym designem – to było futurystyczne obuwie na zimę, trochę wzorowane na butach astronautów. Nawet logo z napisem z wygiętymi, minimalistycznymi literami było w szarej, socjalistycznej rzeczywistości powiewem czegoś lepszego.

Choć z drugiej strony, był czas, kiedy poza Relaksami nie było większego wyboru butów na zimę. Relaksy miał każdy. Najczęściej w wersji czarno-czerwonej lub czarno-niebieskiej. Były też białe ze złotym napisem w wersji glamour.

cała Polska nosi Relaksy

Relaksy zrobiły taką karierę w Polsce jak adidasy – nazwa własna stała się synonimem, którym określa się wszelkie śniegowce, czy gumowce. Nawet Miejski Słownik Slangu i mowy potocznej określa Relaksy jako odpowiednik kaloszy. Podaje nawet przykład używania tego słowa współcześnie:

– Ale masz boskie relaksy!!!

– No dzięki, teraz mogę spokojnie popylać po kałużach.

Buty zniknęły, podobnie jak inne kultowe marki obuwnicze PRL-u – w tym słynne Sofiksy, czyli buty zapinane na rzep.

buty Relaks – odrodzenie

Teraz Relaksy powracają w nowej odsłonie. Firma Wojas postanowiła przywrócić do życia legendarne obuwie zimowe. Producent z Nowego Targu od kilku lat starał się o pozyskanie marki Relaks, w końcu wywalczył do niej prawa przed urzędem patentowym. W połowie 2011 roku firma Wojas otrzymała uprawnienia do posługiwania się nazwą Relaks i jego logo. Choć w obecnej odsłonie – uległo ono pewnym modyfikacjom, które wyszły mu na dobre.

Relaks by Wojas to połączenie historii i nowoczesności. Zaprojektowane w pięciu modelach, wykonane ze skóry naturalnej i materiału typu ortalion, dopełnią zarówno elegancką, jak i bardziej sportową miejską stylizację.

Relaks – buty damskie i męskie

Damskie modele Relaksów nabierają dodatkowej smukłości dzięki niebanalnemu sznurowaniu. Męskie modele wykonane ze skóry to propozycja dla panów lubiących ciekawe połączenia. Są bardziej masywne, oparto je bowiem na trekkingowej podeszwie.

Dzięki swoim właściwościom izolacyjnym buty Relaks by Wojas idealnie sprawdzą się także podczas weekendowych wypadów za miasto, jako śniegowce na stokach narciarskich i w zimowych kurortach, gdzie oprócz stylu liczy się także wygoda.

W produkcji kultowych butów marka Wojas postawiła na wysoką jakość wykonania i komfort użytkowania. Do stworzenia nowoczesnej linii Relaksów wykorzystano wysokiej jakości wodoodporną skórę bydlęcą i materiał typu ortalion z dodatkowym ociepleniem, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza.

Dla wzmocnienia poczucia komfortu i wygody, wnętrze buta wypełniono dzianiną ocieplającą lub futerkową. Odpowiednio wyprofilowane podeszwy z gumy lub materiału TR odznaczają się dużą przyczepnością do podłoża.

kto założy Relaksy?

Buty Relaks nie tylko odmłodniały, ale stały się też bardziej eleganckie. Szkoda, że ich cena nie została na pułapie z czasów PRL-u. Relaks by Wojas kosztują od 359 zł do 499 zł, w zależności od modelu.

A jak Wam podobają się odmłodzone Reklasy? Myślicie, ze znowu zawojują Polskę?

Źródło: www.relaks.wojas.pl
Autor: TM
Zdjęcia: www.relaks.wojas.pl
Data publikacji: 4.01.2012 12:57

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!