Zaha Hadid, pierwsza kobieta architekt, która otrzymała najważniejsze na świecie wyróżnienie architektoniczne – Nagrodę Pritzkera w 2004 roku – od kilku lat poświęca się też projektowaniu mody.
buty Melissa
Zaczęło się od współpracy z brazylijską firmą obuwniczą Melissa. Zaha Hadid, projektantka tak spektakularnych budynków jak Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku MAXII w Rzymie, stworzyła obuwie damskie, jakiego jeszcze nigdy wcześniej nie było.
Buty Melissa to bardziej rzeźby w charakterystycznym płynnym stylu architektki. Forma obuwia odlana w całości z jednego kawała plastiku – to czysta dekonstrukcja.
Kształt nie przypomina niczego, co wcześniej istniało w obuwnictwie. Sandał można postawić na półce i podziwiać jego organiczne, przepływające formy.
buty Lacoste
Podobnie postąpiła Zaha Hadid projektując buty dla potentata odzieżowego Lacoste. I tym razem dominują płynne formy, jakby ktoś zamroził ruch.
Buty mają wstęgę, która zdaje się oplatać łydkę – to w wersji wysokiego obuwia. Są jeszcze w wersji midi, które mają krótszą wstęgą, oraz mini – jako klasyczny półbut.
Buty Lacoste Zaha Hadid – mają ciekawą fakturę. Choć to sztuczne tworzywo, to jednak pojawiające się na powierzchni materiału wypustki – dają złudzenie skóry krokodyla.
Jednak buty ze słynnym logo krokodyla sygnowane nazwiskiem Hadid nie były dla każdego. Najbardziej luksusowa wersja została wypuszczona tylko w tysiącu egzemplarzy, pozostałe stanowiły limitowaną kolekcję w liczbie 10 tys. sztuk.
- 1
- 2

-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej
-
Hélène Binet to najsłynniejsza obecnie fotografka architektury na świecie. O jej zdjęciach marzą wszyscy najwięksi architekci. Stale współpracuje m.in. z Zahą Hadid czy Danielem Libeskindem. Celem Binet jest nie tyle dokumentacja budynku, co jego interpretowanie, dzięki czemu zdjęcie nabiera cech niezależnego dzieła sztuki więcej
-
Budowane w okresie gierkowskim domy-kostki to dziś niedoceniany element pejzażu polskich miast. Kubiczne bryły, ściany pokryte tłuczonym talerzami, czy dach kopertowy – to dizajn, który zainspirował biuro architektoniczne group-arch. Architekci kupili właśnie taką kostkę we Wrocławiu i ją mocno podrasowali. I tak dom-kostka przemienił się w willę-pracownię więcej

- LIFESTYLE: W subiektywie - Światowa fotografia architektury: Maurizio Marcato
- LIFESTYLE: Mistrzowie fotografii architektury: Andreas Gursky
- LIFESTYLE: Mistrzowie fotografii architektury: Hélène Binet
- ARCHITEKTURA: Kostka polska 2.0 - pracownia architektoniczna we Wrocławiu
- FORUM: Ciche rewolucje Jiříego Krohy