archirama.pl

Choinka Polska - najpiękniejsze świąteczne dekoracje

Choinka to tradycyjna bożonarodzeniowa dekoracja świąteczna. Co roku drzewka z ozdobami świątecznymi zdobią nie tylko tysiące polskich domów, ale także reprezentacyjne miejskie place. Zobacz jakie choinki stanęły w tym roku w największych polskich miastach.  

Świąteczna iluminacja

Świąteczna iluminacja Traktu Królewskiego w Warszawie

Fot: Maciej Czerski

Choinka w Warszawie, która stanęła na Placu Zamkowym mierzy 27 metrów. Jest to jeden z elementów całej dekoracji świątecznej. Stołeczna iluminacja nazwana „Bajkowy świat” składa się z 738 ozdób świątecznych, na które wykorzystano dwa miliony energooszczędnych diod. Zobacz zdjęcia stołecznej iluminacji

Nieco mniejsza choinka zdobi Krakowski rynek. Drzewko o wysokości 16 metrów dekorują ozdoby świąteczne w srebrnej tonacji oraz srebrno-niebieskimi lampkami choinkowymi.

Najważniejszych punktem wrocławskiej świątecznej iluminacji jest rynek Starego Miasta i ustawiona tam dwudziestometrowa choinka w kształcie stożka. Znalazło się na niej 380 dekoracji świątecznych takich jak bombki, girlandy, starflashe oraz iskrząca na szycie drzewka gwiazda. Koncepcja iluminacji świątecznej we Wrocławiu  powstała w Autorskiej Pracowni Architektury Linea.

Samo ustawienie choinki na gdańskim Długim Targu było skomplikowana operacją. Najpierw mierzące ponad 25 metrów i ważące około 4 ton drzewo doczepiono do łapy dźwigu, dzięki temu choinka po ścięciu zawisła nad ziemią i nie połamała się. Drzewo na rynku ustawiono w specjalnym stojaku – jego trzon zagłębiony jest w ziemi na 3,5 metra. Ubieranie choinki w 300 sznurów z energooszczędnymi diodami LED (w sumie na dekorację świąteczną złożyło się 30 tyś. światełek) zajęło Gdańszczanom 2 dni.

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Maciej Czerski, www.wroclaw.pl, www.krakow.pl, www.gdansk.pl
Data publikacji: 18.12.2012 13:26

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!