Wilno to miasto kojarzone raczej z architekturą barokową, niż współczesną, ale to uproszczony obraz. W dwudziestoleciu międzywojennym w mieście powstawały modernistyczne gmachy, takie jak siedziba PKO projektu Zbigniewa Pugeta i Julusza Żórawskiego, luksusowo wykończona polskimi marmurami, czy Bank Gospodarstwa Krajowego. W mieście można śledzić także ślady przebudowy z czasów sowieckich, choć mieszkańcy Litwy na ogół nie darzą tych pozostałości sympatią.
Współczesna architektura Wilna
Po 1991 roku z placów zniknęły sowieckie pomniki, ulice zmieniły nazwy, zaczęła się odbudowa zaniedbanych kościołów i zamku. W mieście zaczęły też wyrastać bryły nowych budynków. Jednym z najbardziej efektownych jest nowa biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego, projektu Paleko Arch Studija. Jasne, pocięte pasami okien bryły biblioteki są zatopione w zieleni, która izoluje gmach od miasta, ale w przyszłości miejsce stanie się bardziej gwarne – w pobliżu biblioteki ma wyrosnąć nowy kampus uniwersytecki.
Ta sama pracownia, Paleko Arch Studija zaprojektowała również Litexpo Exhibition Pavilion (2006), efektowny pawilon nad rzeką.
Swedbank valda – centrala Swedbank to nie tylko wysokiej klasy kompleks biurowy, ale też nowa przestrzeń publiczna. Deptak dla pieszych stał się główną osią budynku, a ciągi komunikacyjne, miejskie place i komercyjne obiekty przenikają się wzajemnie. Kompleks zaprojektowała pracownia Audrius Ambrasas Architects, a prace związane z budową nowych brył zakończono w 2009 roku.
Charakterystycznym punktem we współczesnej architekturze miasta jest też czarny, obłożony granitem sześcian Prokuratury w Wilnie, projektu KLAP – Kestutis Lupeikis Architectural Projects.
Zaha Hadid w Wilnie
Gdyby sprawy ułożyły się trochę inaczej, na Litwie mogłaby powstać realizacja najbardziej chyba znanej stararchitektki, Zahy Hadid. Kilka lat temu głośno było o projekcie Muzeum Ermitaż-Guggenheima, nowej ikony miasta, która miała powstać w centrum Wilna do 2013 roku. Konkurs przyciągnął architektoniczne gwiazdy z całego świata, oprócz Zahy Hadid startował w nim m.in. Daniel Lebeskind i Massimiliano Fuksas. Plany budowy niezwykle kosztownego muzeum wzbudziły jednak społeczne protesty i prace zawieszono. Nawet bez ikonicznej bryły do Wilna warto jednak zajrzeć.