archirama.pl

Co zobaczyć na Litwie? Przewodnik po Wilnie ze współczesną architekturą w tle

Przewodniki po Wilnie zwracają uwagę zawsze na te same obiekty. Ostra Brama, zamek Giedymina, archikatedra... Warto zobaczyć, co Litwini zbudowali ostatnio – współczesna architektura miasta to co najmniej kilka interesujących brył

Zha Hadid w Wilnie?

Zha Hadid w Wilnie? Najlepsze bryły współczesnej architektury w Wilnie

Fot: Drawings © Zaha Hadid Architects

Wilno to miasto kojarzone raczej z architekturą barokową, niż współczesną, ale to uproszczony obraz. W dwudziestoleciu międzywojennym w mieście powstawały modernistyczne gmachy, takie jak siedziba PKO projektu Zbigniewa Pugeta i Julusza Żórawskiego, luksusowo wykończona polskimi marmurami, czy Bank Gospodarstwa Krajowego. W mieście można śledzić także ślady przebudowy z czasów sowieckich, choć mieszkańcy Litwy na ogół nie darzą tych pozostałości sympatią.

Współczesna architektura Wilna

Po 1991 roku z placów zniknęły sowieckie pomniki, ulice zmieniły nazwy, zaczęła się odbudowa zaniedbanych kościołów i zamku. W mieście zaczęły też wyrastać bryły nowych budynków. Jednym z najbardziej efektownych jest nowa biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego, projektu Paleko Arch Studija. Jasne, pocięte pasami okien bryły biblioteki są zatopione w zieleni, która izoluje gmach od miasta, ale w przyszłości miejsce stanie się bardziej gwarne – w pobliżu biblioteki ma wyrosnąć nowy kampus uniwersytecki.

Ta sama pracownia, Paleko Arch Studija zaprojektowała również Litexpo Exhibition Pavilion (2006), efektowny pawilon nad rzeką.

Swedbank valda – centrala Swedbank to nie tylko wysokiej klasy kompleks biurowy, ale też nowa przestrzeń publiczna. Deptak dla pieszych stał się główną osią budynku, a ciągi komunikacyjne, miejskie place i komercyjne obiekty przenikają się wzajemnie. Kompleks zaprojektowała pracownia Audrius Ambrasas Architects, a prace związane z budową nowych brył zakończono w 2009 roku.


Charakterystycznym punktem we współczesnej architekturze miasta jest też czarny, obłożony granitem sześcian Prokuratury w Wilnie, projektu KLAP – Kestutis Lupeikis Architectural Projects.

Zaha Hadid w Wilnie

Gdyby sprawy ułożyły się trochę inaczej, na Litwie mogłaby powstać realizacja najbardziej chyba znanej stararchitektki, Zahy Hadid. Kilka lat temu głośno było o projekcie Muzeum Ermitaż-Guggenheima, nowej ikony miasta, która miała powstać w centrum Wilna do 2013 roku. Konkurs przyciągnął architektoniczne gwiazdy z całego świata, oprócz Zahy Hadid startował w nim m.in. Daniel Lebeskind i Massimiliano Fuksas. Plany budowy niezwykle kosztownego muzeum wzbudziły jednak społeczne protesty i prace zawieszono. Nawet bez ikonicznej bryły do Wilna warto jednak zajrzeć.

Zdjęcia: Drawings © Zaha Hadid Architects
Data publikacji: 13.05.2014 13:17

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!