Lifestyle
LIFESTYLE

Co zobaczyć w Berlinie? Wystawa „Drogi do przełomu...”

  • Komentarze

Co zobaczyć w Berlinie? Wystawa plenerowa Drogi do wolności

Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989

Fot: Nizio Design International
  • „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”
  • Meble miejskie i plansze wystawowe w jednym. Plenerowa wystawa "Drogi do przełomu..."
  • Wystawa plenwerowa zrealizowana według projektu Nizio Design International

Plenerowa wystawa „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989” została otwarta w Berlinie. Projekt ekspozycji przygotowała pracownia Nizio Design International

Zmiany, zmiany - co można zobaczyć w Berlinie?


Już wkrótce minie ćwierć wieku od upadku muru berlińskiego. Historię zmian w centralnej europie przypomni międzynarodowa wystawa „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989” przygotowana przez historyków związanych z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność. Ekspozycja jest jednym z elementów kampanii społeczno-edukacyjnej „Freedom Express”. W przedsięwzięcie zaangażowały się ministerstwa odpowiedzialne za kulturę w Polsce, Niemczech, na Węgrzech oraz Słowacji.

Wystawa prezentowana będzie od  4 do 10 listopada na Dorothea-Schlegel-Platz. Berliński plac sąsiaduje z dworcem kolejowym Friedrichstraße, przez kilkadziesiąt lat był  pilnie strzeżonym łącznikiem między Berlinem Wschodnim a Zachodnim.

Dążenie do wolności z jednej strony, a ograniczanie praw obywatelskich z drugiej to główny temat wystawy. Wolność interpretowana jest na różnych płaszczyznach, od gospodarczej po religijną.  
Pomysłodawcy wystawy skupili uwagę szczególnie na tym, co łączy i dzieli pamięć społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej o wydarzeniach poprzedzających upadek komunizmu.
Idea wystawy wyrosła z przekonania, że refleksja nad przemianami 1989 roku w poszczególnych krajach staje się pełniejsza i głębsza, gdy dostrzega się ogólnoeuropejski kontekst tych wydarzeń. Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy –  podkreśla profesor Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Nizio Design International. Projekt wystawy

Geometryczny układ brył wpisywać się będzie w krajobraz miejskich placów i arterii oraz pozwoli na wydzielenie w przestrzeni miejskiej sfery spotkania z historią.  Zdjęcia archiwalne oraz teksty zostały umieszczone na podświetlanych kubikach, co pozwala na zwiedzanie wystawy także po zmroku – mówi o projekcie Mirosław Nizio, autor koncepcji architektonicznej.
Wystawę  według projektu Nizio Design International zrealizowała  Grupa Advertis.
Po Berlinie ekspozycja trafi do Brukseli (17-22 listopada 2014) i Warszawy (28 listopada-15 grudnia). Można ją także oglądać online, pod adresem http://1989.enrs.eu/exhibition.przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Nizio Design International
Data publikacji: 4.11.2014 12:31
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.