archirama.pl

Co zobaczyć w Czechach? Znojmo: bryła mostu, podziemia pod starym miastem i stara architektura

Znojmo to piękne miasteczko w Czechach. Co warto w nim zobaczyć? Od bryły mostu kolejowego po podziemia. Przewodnik Archiramy po Czechach

Co zobaczyć w Czechach? Znojmo: bryła mostu, podziemia pod starym miastem

Co zobaczyć w Czechach? Znojmo: bryła mostu, podziemia pod starym miastem zostały zaadaptowane do celó turystycznych

Znojmo: stara architektura Czech

Znojmo to jedno z tych czeskich miasteczek, na widok których chce się zapytać – dlaczego w Polsce nie może być podobnie? Przestrzeń publiczna bez reklam i szyldów, bryły zabytkowych budynków zadbane i wypielęgnowane, stare kamieniczki w świetnym stanie... Przyjemnie po prostu spacerować uliczkami miasta bez celu. Miasto jest małe, więc na pewno trafimy do miejscowych atrakcji. Romańska rotunda Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny, dwupiętrowa bryła kaplicy św. Wacława (rzadkość, nie tylko w skali Czech), barokowy zamek – to tylko niektóre z nich.

Wydrążona bryła wzgórza

Miasteczko wspina się na wysokie zbocza rzeki Dyi, ale grunt pod budynkami jest podziurawiony siecią tuneli i sal. Cały system ma ok. 30 kilometrów długości – w mieście zasiedlonym przez nieco ponad 30 tysięcy mieszkańców.
Tunele można zwiedzać. Dawniej nie były atrakcją turystyczną, tylko zupełnie praktycznym magazynem do przechowywania wina. Do dziś miasto ma spore i cenne zapasy, w miejscowym Muzeum Wina (dawniej klasztor) przechowuje się milion butelek miejscowego trunku. Całe miasto jest zresztą otoczone winnicami.

Czechy na wakacje 2014

W panoramie miasta nie sposób nie zauważyć najważniejszego miejscowego zabytku techniki. Most Most kolejowy na szlaku Wiedeń-Praga to zabytek techniki z 1871 roku. Bryłę mostu, osadzoną na solidnych filarach zaprojektował Johann Brik. Most spinający brzegi doliny ma długość 220 i wysokość 48 metrów. Widok z mostu także dziś jest emocjonujący, a z kolei warto skorzystać – Znojmo leży zaledwie 10 kilometrów od austriackiej granicy, można je potraktować jako przyjemną bazę wypadową. Udanych wakacji 2014!

Data publikacji: 29.04.2014 15:21

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!