archirama.pl

Co zobaczyć w Janowie Lubelskim? Park Rekreacyjny Zoom Natury

Znana z projektów architektury wnetrz dla muzeów i galerii pracownia Nizio Design International wyszła w plener – w warszawskim biurze powstały plany sześciu brył mieszczących m.in. nowoczesne laboratoria i multimedialne ekspozycje dla Parku Rekreacyjnego Zoom Natury w Janowie Lubelskim

Bliźniacze bryły pawilonów ekspozycyjnych projektu Nizio Design International

Park Rekreacyjny Zoom Natury, Janów Lubelski, pawilony ekspozycyjne w sosnowym lesie. Nizio Design International

Fot: Nizio Design International

W 2010 roku w Janowie Lubelskim ogłoszono plany zagospodarowania otoczenia pobliskiego zalewu. W 2012 roku udostępniono pierwszą część parku, wkrótce dostępna będzie cała przestrzeń publiczna. Na  powierzchni około 10 hektarów powstał Park Rekreacyjny Zoom Natury.

Opisywany przez władze miasta jako pierwsze w Polsce interaktywne centrum nauki oraz rekreacji dedykowane środowisku naturalnemu i ekologii, jest obszerna zieloną przestrzenią z siecią alej i zespołem pawilonów. W sześciu rozmieszczonych wśród zieleni bryłach znalazłu się wystawy i laboratoria – coś w rodzaju ekologicznego Centrum Nauki Kopernik. Oficjalne otwarcie rozbudowanego kompleksu zaplanowano na 12 czerwca 2015.

Nizio Design International

Znana warszawska pracownia Mirosława Nizio była odpowiedzialna za opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, łącznie z małą architekturą i projektami ekspozycji. Na terenie Parku powstał most pieszo-rowerowy, wieża widokowa i zespół niewielkich pawilonów. Projektanci postawili na zrównoważony rozwój. Klasyczne żelbetowe konstrukcje budynków wykończone są z użyciem materiałów z odzysku.
Aby zmniejszyć zużycie energii, zastosowano pompy ciepła. Ogrzewają one  wszystkie pawilony. Energii dostarczają również panele solarne i baterie słoneczne.

Energia z kanapki z szynką

Centrum parku jest tzw. Plac Energii, miesce, w którym krzyżują się wszystkie ścieżki prowadzące przez miasto. Nazwa placu wiąże się z eksponatami rozmieszczonymi na placu. Abstrakcyjne rzeźby są właściwie różnymi generatorami energii. Poruszając częściami wentylatora, kręcąc śrubą Archimedesa czy wprawiając w ruch pozostałe maszyny, zwiedzający mogą sami zmienić kalorie z drugiego śniadania w elektryczność. Oczywiście ilość energii jest minimalna, ale wystarcza np. do rozjarzenia diod LED.

Laboratorium główne Zoomu Natury to najważniejsza merytorycznie część Parku Rekreacyjnego. W usytuowanym na granicy lasu obiekcie o powierzchni przeszło 400 m kw mieści się wystawa z niemal nieodzownymi we współczesnym muzeum multimedialnymi eksponatami. Ekspozycja dotyczy m.in. lokalnej flory i fauny. Ci, którzy wolą starą rzeczywistość niż świat wirtualny, będą mogli skorzystać z tarasu na dachu. 

Trzy bryły

Z głównym laboratorium sąsiadują trzy niewielkie pawilony ekspozycyjne o organicznych bryłach. Budynki wykonane zostały z żelbetu i szkła, a wykończone drewnem. Wewnątrz mają być przeprowadzane eksperymenty i ćwiczenia, skłaniające młodszych zwiedzających do interakcji. Pierwszy obiekt przeznaczony jest dla tych najmłodszych. Pamiętacie książeczkę „Na jagody”? Wystawa ma być nieco podobnym wejściem w tajemniczy świat lasu. W przestrzeni warsztatowej znalazły się obiekty multimedialne i sensoryczno-ruchowe.

Drugi budynek to tzw. „Laboratorium Awifauny i Troposfery”. Poważna nazwa, a wewnątrz budynku prezentacja latających zwierząt i różnych zjawisk atmosferycznych.

W ostatnim pawilonie dowiedzieć się będzie można więcej na temat źródeł energii i jej wykorzystywania. Równie ważnym tematem jest szeroko rozumiany recykling. Jak w wielu muzeach przyrodniczych, pojawiają się tu odpady. Tym razem nie tylko jako straszak. Ściana odpadów, mozaika z odzyskanego szkła, instalacje elektryczne zaprojektowane z puszek, butelek i kartonów to przykłady rozwiązań, które promują ponowne wykorzystanie surowców.

Jak zwykle bywa, część edukacyjna przyciągać będzie mniej lub bardziej zorganizowane grupy i wycieczki. Dla mieszkańców okolicy bardziej atrakcyjny będzie pewnie wielki park linowy. Na terenie Zoomu Natury znalazła się też siłownia na wolnym powietrzu, bulodromu oraz wieża widokowa. Cały kompleks ma zaspokajać potrzeby zwiedzających z różnych grup wiekowych.  

Ideą było wykorzystanie potencjału i kontekstu miejsca, które jest całkowicie zanurzone w naturze, przyjazne jej i zwiedzającym – podkreśla Mirosław Nizio, założyciel pracowni Nizio Design International.


Autor: KZ
Zdjęcia: Nizio Design International
Data publikacji: 27.05.2015 15:40

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!