archirama.pl

Co zobaczyć w Kopenhadze? Radzi Jan Christiansen

Jan Christiansen, naczelny architekt Kopenhagi radzi jak wdrażać zasady zrónoważonego rozwoju by zmienić Warszawę w stylu skandynawskiej metropolii

Nietypowa przestrzeń publiczna w Kopenhadze

Park Superkilen, dzielnica Nørrebro w Kopenhadze. Projekt: Topotek1. Park stał się jednym z miejsc, które warto zobaczyć w Kopenhadze

Fot: Iwan Baan, materiały prasowe SAK

Kopenhaga: zrównoważony rozwój

Stolica Danii uważana jest za jedno z najlepszych miejsc do życia na świecie. Nie tylko dla rowerzystów, choć to z bicyklami kojarzą się kopenhaskie ulice. Jakość przestrzeni publicznych, liczba parków, wygodny transport, dostępne dla mieszkańców obiekty sportowe i kulturalne to tylko niektóre przyczyny tej wysokiej oceny, ale właśnie na nie wpływ mają władze miasta. Wolskie Centrum Kultury, Duński Instytut Kultury w Polsce oraz Oddział Warszawski SARP zaprosiły Jana Christiansena. Naczelny architekt Kopenhagi w latach 2001-2010 uważany jest za jednego z twórców nowej Kopenhagi. Zmiany, które wprowadził, wielu ekspertów nazywa najważniejszymi w ciągu stulecia.

Nowa Warszawa

Wykład zorganizowany w ramach cyklu wydarzeń Nowa Towarowa ma być zdaniem organizatorów krokiem w stronę przekształcenia Warszawy zgodnie ze skandynawskim wzorcem. Zapowiadając spotkanie, gospodarze z entuzjazmem piszą o 300 km ścieżek rowerowych w Kopenhadze. Jeśli spojrzeć na liczby, w Warszawie już teraz jest nieźle, łączna długość rowerowych tras przekroczyła 400 km. Inna rzecz, że łączenie ich w sieć zajmie jeszcze całe lata. Po ulicach jeżdżą autobusy z napędem hybrydowym, elektrycznym i na gaz. Z drugiej strony, liczba drzew w mieście maleje, a o zakładaniu nowych parków nie ma co mówić. 

Rewitalizacja i przestrzeń publiczna

W swoim wykładzie Jan Christiansen ma zaprezentować relacje między zrównoważonym projektowaniem miasta oraz formowaniem nowej kultury miejskiej. W Kopenhadze program rewitalizacji poprzemysłowych dzielnic był kompleksowym przedsięwzięciem, łączącym współczesna architekturę, socjologię, organizację codziennego życia mieszkańców – setki problemów, decydujących o powodzeniu projektu.

Wykład Jana Christiansena
18 maja 2016, godz. 18:00
Pawilon SARP
ul. Foksal 2, Warszawa
Wykład w języku angielskim, z tłumaczeniem
Wstęp wolny

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Iwan Baan, materiały prasowe SAK
Data publikacji: 9.05.2016 11:45

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!