Wielkie piękno czy wrzask w przestrzeni?
Co warto zobaczyć w Polsce, a co jest powodem do wstydu? Celem konkursu „Krajobraz dobry i zły” jest pokazanie tego, co piękne i pozostaje w harmonii z krajobrazem oraz napiętnowanie tego, co go szpeci i niszczy.
Uczestnicy konkursu fotograficznego mają odnaleźć i sfotografować dobre i złe przykłady ludzkiej ingerencji w objęty ochroną krajobraz w Polsce.
Organizatorzy konkursu fotograficznego szukają przykładów skrajnych, najlepszych i najgorszych śladów działalności człowieka. Fotografie mogą być wykonywane na obszarach, których dotyczy ustawa z 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody, czyli w parkach narodowych i krajobrazowych, obszarach chronionego krajobrazu, zespołach przyrodniczo-krajobrazowych. Na konkurs fotograficzny zgłaszać można także przykłady ingerencji na obszarach i w obiektach chronionych na podstawie ustawy z 23 lipca 2003 o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Są to pomniki historii, parki kultury, obiekty wpisane do rejestru zabytków. Mogą to być również doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe, torfowiska.
Współczesna architektura i przestrzeń publiczna
Prace nadsyłane na konkurs fotograficzny mogą przedstawiać kompleksy zabudowy, pojedyncze bryły architektoniczne, obiekty tymczasowe ( w tym np. nośniki reklam), przedstawiające krajobraz – kontekst danego obiektu. Organizator konkursu zachęca także do śledzenia innych przykładów aktywności budowlanej człowieka i wyszukiwania tych, które szczególnie wzbogacają albo niszczą naturalny polski krajobraz. Ważne są przy tym zarówno względy estetyczne, jak i ekologiczne.
Dzięki konkursowi Krajobraz dobry i zły zbudujemy piękniejszą Polskę! – zapewniają pomysłodawcy.
Nagrody i terminy w konkursie fotograficznym
Prace na konkurs „Krajobraz dobry i zły” nadsyłać można od 26 sierpnia do 19 września 2014. Od 20 do 27 września na stronie www.polskikrajobraz.pl trwać będzie głosowanie internautów.
Wybrani w głosowaniu internautów autorzy najlepszych prac w obu kategoriach (dobry i zły krajobraz) otrzymają aparat fotograficzny Fujifilm X-M1 z obiektywem Fujinon XC16-50, zaś trzy wyróżnione prace zdobędą roczną prenumeratę miesięcznika „Podróże”.
Jury ekspertów przyzna ponadto dwie nagrody w wysokości 3500 zł każda.
Informacja o położeniu i identyfikacji obszarów chronionych powołanych na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody dostępna jest na stronie internetowej http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/. Natomiast wykazy obszarów i obiektów chronionych na podstawie ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami znajdują się na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/.
Strona konkursowa: www.polskikrajobraz.pl
Organizator konkursu fotograficznego: „Architektura-murator”
Patroni: Minister Środowiska, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska
Patroni medialni: Super Express, Muratordom.pl, Muratorplus.pl, Urzadzamy.pl, Archirama.pl, Wymarzonyogrod.pl


-
Kraków miasto królów, dawna stolica Polski. Jednak udowodnimy wam, że zobaczyć tam można nie tylko piękne zabytki, ale także sporo dobrej, współczesnej architektury. Jednak na pewno Kraków to miasto kultury i sztuki. Zapraszamy na wycieczkę po Krakowie z Archiramą! Holiday in Cracow! więcej
-
Współczesna architektura, standard życia czy kariera – za co lubiana jest stolica? Warszawa nie ma najlepszej opinii wśród mieszkańców Polski, uważana bywa za brzydkie miasto w którym żyje się za szybko. Tymczasem 91 procent warszawiaków jest zadowolonych z życia więcej
-
Czego nowego możemy spodziewać się w architekturze w Warszawie? Otóż biur przyszłości! Firma CBRE przedstawiła swoje spojrzenie na architekturę współczesną - biura przyszłości projektowane zgodnie z nową filozofią miejsca pracy, czyli idei współpracy, przepływu informacji i pracy zespołowej więcej
-
Zaczęła się kolejna edycja konkursu fotograficznego CBRE Urban photographer of the year – Miasta w obiektywie więcej

- ARCHITEKTURA: Kraków. Co zobaczyć w Krakowie. Przewodnik po Krakowie. Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie. Holiday in Cracow!
- LIFESTYLE: Szczęśliwe życie w Warszawie. Dzięki współczesnej architekturze?
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Współczesna architektura w Warszawie - biura przyszłości
- WIDEO I FOTO: Współczesna architektura i miasto w ruchu. Konkurs fotograficzny
- TOP 10 ARCHIRAMY: TOP 10 ujęć unikalnej architektury współczesnej domu nad morzem w Nowej Zelandii